České dráhy nabídnou odškodnění za zpoždění, nebo nepohodlí

30. 8. 2010 – 15:09 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České dráhy nabídnou odškodnění za zpoždění, nebo nepohodlí
České dráhy nabídnou cestujícím také kompenzace za nepohodlí způsobené například mimořádnou závadou, Foto:ČD | zdroj: NašePeníze.cz

České dráhy spustí 20. září pilotní projekt odškodnění cestujících za zpoždění a nepohodlí při cestě vlakem v rámci České republiky. Možnost odškodnění se bude týkat spolehlivosti a kvality vlaků vyšší kvality – SuperCity, EuroCity a InterCity.

Nová opatření se vztahují na šest oblastí souvisejících s přesností vlaků a jejich kvalitou.Ze zákona však povinnost vyplácet odškodné dráhy nemají.

U vlaků EuroCity a InterCity budou moci cestující žádat o kompenzaci při zpoždění způsobeném Českými drahami ve výši 60 a více minut. Při zdržení vlaku nad 60 minut bude mít cestující nárok na odškodné v podobě voucheru ve výši 50 Kč, při zpoždění nad 120 minut bude jeho hodnota 100 Kč. U vlaků SuperCity bude vznikat nárok na odškodnění při zdržení pouhých 30 minut. U těchto vlaků bude kompenzace ve výši ceny rezervace, kterou cestující uhradil, tedy 100, resp. 200 Kč. O odškodné budou moci žádat cestující s jízdenkami v hodnotě nad 300 Kč na osobu, cestující s Kilometrickou bankou s odpočtem nejméně 300 km na osobu, držitelé síťových jízdenek In-gold a In-gold Bussines.

 

Příprava na příchod konkurence?

 

Kompenzace za zdržení se budou vztahovat pouze na zpoždění způsobená dopravcem – Českými drahami. Kompenzovat tak nebude možné například zdržení vlaku ze zahraničí, zpoždění způsobená zásahem tzv. vyšší moci, jako jsou nehody, usmrcení osob v kolejišti, vichřice a povodně, ale také v případě zpoždění způsobeného jiným subjektem, např. při poruše zabezpečovacího zařízení nebo při závadě na trati, které jsou v působnosti státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

České dráhy nabídnou cestujícím také kompenzace za nepohodlí způsobené například mimořádnou závadou. U vlaků SuperCity cestující získá zpět plnou cenu místenky v případě nasazení náhradní soupravy. U vlaků EuroCity a InterCity mohou cestující získat kompenzaci ve výši 50 Kč za nezařazený vůz 1. třídy a všichni cestující spojů SuperCity, EuroCity a InterCity mohou získat v letním období odškodné ve výši 100 Kč za nefunkční klimatizaci ve voze, který je klimatizací vybaven. V zimním období se kompenzace vztahuje na vozy s nefungujícím topením. Nárok na tyto kompenzace vzniká v případě, že České dráhy nenabídly cestujícímu náhradní místo v jiném voze s funkční klimatizací nebo topením.

Všech cestujících bez ohledu na typ vlaku a výši zaplaceného jízdného se týká poslední opatření související se zajištěním dopravy do cíle cesty v případě ujetí posledního přípoje. České dráhy v takové situaci zajistí dopravu do cílové stanice buď náhradním vlakovým spojem, náhradním autobusem nebo umožní cestujícím využít spoje jiného dopravce. V takovém případě České dráhy následně proplatí náklady za cestu s jiným dopravcem. V mimořádných případech tak budou moci cestující dojet do svého cíle i taxíkem.

Všem cestujícím, kteří budou v případě nějaké mimořádnosti využívat systém kompenzací za zpoždění nebo snížený komfort, doporučujeme, aby se seznámili s podmínkami postupu a uplatnění těchto podmínek.

České dráhy od loňského prosince vyplácejí také kompenzace v mezistátní dopravě podle nařízení Evropské unie. Dráhy tak vyplácejí kompenzace ve výši 25 % z ceny mezistátní jízdenky v hodnotě nejméně 16 EUR (cca 400 Kč) při zpoždění nad 60 minut a 50 % z ceny mezistátní jízdenky v hodnotě nejméně 8 EUR (cca 200 Kč) při zpoždění nad 120 minut.

Kam dál?

- Odškodné za zkaženou dovolenou bude možná realitou

- Cyklista bez přilby nemá v případě nehody nárok na škodu, i když ji nezavinil

- Na odškodnění za zrušený let kvůli výbuchu sopky na Islandu cestující nemají nárok

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články