Českému daňovému systému nerozumí tři pětiny Čechů

11. 3. 2011 – 15:55 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Českému daňovému systému nerozumí tři pětiny Čechů
Z průzkumu také vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v ČR za vysoké, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Daňovému systému České republiky nerozumí více než tři pětiny Čechů (61 procent), pouze necelá třetina (32 procent) ho podle svých slov chápe. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Míra deklarovaného porozumění daňové soustavě se celkem podle očekávání zvyšuje společně se vzděláním respondenta a také s rostoucí životní úrovní. Relativně vyšší podíly těch, kdo daňové soustavě podle svého mínění rozumí, šetření ukázalo zejména mezi podnikateli a živnostníky, mezi vysoce kvalifikovanými odbornými nebo řídícími pracovníky či příznivci ODS nebo TOP 09.

 

<%Anketa72%>

 

Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují

 

Z průzkumu také vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v ČR za vysoké, 21 procent za přiměřené a 62 procent za nízké, v tom 22 procent dokonce za "příliš nízké". Daně lidí s průměrným příjmem jsou o málo více než třetinou (35 procent) občanů hodnoceny jako vysoké a více než polovinou (52 procent) jako přiměřené, za nízké je označuje pouze pět procent dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí dvoutřetinová většina občanů (66 procent) jako vysoké, necelá čtvrtina (23 procent) jako přiměřené a dvě procenta jako nízké.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články