Českému daňovému systému nerozumí tři pětiny Čechů

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Daňovému systému České republiky nerozumí více než tři pětiny Čechů (61 procent), pouze necelá třetina (32 procent) ho podle svých slov chápe. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Z průzkumu také vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v ČR za vysoké, Foto: SXC

Z průzkumu také vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v ČR za vysoké, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Míra deklarovaného porozumění daňové soustavě se celkem podle očekávání zvyšuje společně se vzděláním respondenta a také s rostoucí životní úrovní. Relativně vyšší podíly těch, kdo daňové soustavě podle svého mínění rozumí, šetření ukázalo zejména mezi podnikateli a živnostníky, mezi vysoce kvalifikovanými odbornými nebo řídícími pracovníky či příznivci ODS nebo TOP 09.

 

<%Anketa72%>

 

Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují

 

Z průzkumu také vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v ČR za vysoké, 21 procent za přiměřené a 62 procent za nízké, v tom 22 procent dokonce za "příliš nízké". Daně lidí s průměrným příjmem jsou o málo více než třetinou (35 procent) občanů hodnoceny jako vysoké a více než polovinou (52 procent) jako přiměřené, za nízké je označuje pouze pět procent dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí dvoutřetinová většina občanů (66 procent) jako vysoké, necelá čtvrtina (23 procent) jako přiměřené a dvě procenta jako nízké.

-Filip Sušanka | MED

Tagy: daně pruzkum finanční gramotnost daňový systém