Český daňový systém patří podle studie k nejsložitějším na světě

- Podnikání autor: Redakce NašePeníze.cz

Systém výběru daní v Česku patří k nejkomplikovanějším na světě. Vyplývá to z prestižní studie Světové banky a společnosti PwC.

Firmy se v Česku musí víc než v jiných zemích potýkat s neustálými změnami daňových zákonů, Foto:SXC

Firmy se v Česku musí víc než v jiných zemích potýkat s neustálými změnami daňových zákonů, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

V každoročně zveřejňované studii, která hodnotí daňové systémy ve 200 zemích světa, letos Česko obsadilo až 117. příčku z hlediska času a nákladů, vynaložených firmami na správu daňové agendy, napsal v neděli server Lidovky.cz.

Podle studie musí česká firma věnovat daňové agendě celkem 557 pracovních hodin ročně, což je s výjimkou Ukrajiny nejvíc v Evropě.

„Česko má poměrně složitý systém odvodů, kde daně a pojistné se musí platit několika institucím, výpočet daňové povinnosti je dost složitý, firma musí vést detailně evidence a prokazovat daňovou uznatelnost některých nákladů,“ řekl Peter Chrenko, partner v daňovém a právním oddělení PwC ČR.

Firmy se podle něj navíc musí víc než v jiných zemích potýkat s neustálými změnami daňových zákonů. „Přibližně 120 novel zákona o daních z příjmů za 18 let představuje značný dluh vůči daňovým poplatníkům,“ uvedl Chrenko.

-Ondrej Fér | MED

TIP: Novela DPH 2012

Tagy: daně finance studie placení Český daňový systém PWC