Chcete být nevyhledatelní na Googlu? Řešení existuje

28. 5. 2019 – 10:41 | Spotřebitelé | Martin Slapnička | Diskuze:

Chcete být nevyhledatelní na Googlu? Řešení existuje
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Jsou ve výsledcích internetových vyhledavačů informace o vás, které tam nechcete mít? Můžete požádat o jejich odstranění z vyhledávání, ale nárok na tuto službu máte jen v některých případech. Vyhledavače a jejich provozovatelé mohou odstranit pouze výsledky ze svého vyhledávání, nemohou však změnit obsah jiných internetových stránek. Informace tak na internetu zůstanou.

Proto nejdříve zvažte, zda je pro váš důležité, aby příslušná stránka pouze nebyla vyhledatelná, nebo se raději postaráte o změnu informací přímo na ní. V druhém případě se spojte s provozovatelem webu, na kterém jste zmíněni, a zkuste se s ním domluvit. Pokud se jedná o ilegální obsah, například o pornopomstu (revenge porn, tedy vámi neodsouhlasená distribuce sexuálně explicitních záběrů zahrnujících vaši osobu), nahlaste jej policii.

Vaše jméno se může objevit ve zprávách spojených s trestným činem či soudním řízením. Takové odkazy vyhledavače vymažou z výsledků vyhledávání jen za předpokladu, že se jedná o neaktuální záležitosti.

Můžete žádat i o vymazání výsledků se svým bankovním spojením, obrázkem podpisu, zdravotními záznamy či informacemi nebo dalšími osobními údaji.

Dosáhnout odstranění obsahu, který jste zveřejnili sami (diskusní příspěvek, blog, video nebo komentář), bude celý proces náročnější a nemusíte se svou žádostí uspět.

Na základě unijní legislativy a v ní zakotveném právu na zapomenutí umožňují všechny internetové vyhledavače svým uživatelům z EU požádat o výmaz z databáze vyhledávání. Návod, jak to učinit, a formulář k vyplnění najdete na každém z nich. Zpravidla musíte doložit svoji totožnost, uvést přesné odkazy toho, co chcete odstranit, a vysvětlit důvody.

Vyhledavač při zvažování žádosti bere ohled jak na ochranu osobních údajů, tak na právo na informace nebo na veřejný zájem. Pokud vaši žádost odmítne, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Nabízíme vám odkazy na žádost o odstranění z vyhledávání na:

Googlu (https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061?hl=cs&ref_topic=3285072#ts=2889054%2C2889099),

Bingu (https://www.bing.com/webmaster/tools/eu-privacy-request)

Yahoo (https://io.help.yahoo.com/contact/index?page=contactform&locale=en_GB&token=Zh%2FBBVqXzLHlIbokbUqVWTUbuuQeXGkGgS3%2B4Rh5kxWAQXYZ547z%2B4Vowcjw5U7bKEnHUEhXXy7IGwREeA0sjVIaI03piGZCzcDmc7GY%2B3F6THCVduDK%2F815KR4KycaeVy4AVJCV00SrNze%2FvP4B%2BYcvUtXYqLj1&selectedChannel=email-icon&yid=).

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články