Co byste měli vědět, než začnete s bankou nebo finančním poradcem cokoli řešit

29. 10. 2018 – 10:04 | Spotřebitelé | Martin Slapnička | Diskuze:

Co byste měli vědět, než začnete s bankou nebo finančním poradcem cokoli řešit
zdroj: freeimages.com

Každý ve svém životě dřív nebo později přijde do styku s bankou, pojišťovnou, nebo finančním poradcem. Co byste měli vědět a na co být připraveni než s nimi začnete jednat?

Nic není zadarmo

Prodejci finančních služeb jsou soukromí podnikatelé a podnikání je činnost zaměřená na zisk. Jestliže je některá služba zdarma, zaplatíte za ni jiným způsobem, aniž byste si to někdy uvědomili.

Mějte jasno

Víte-li, jaký produkt chcete, jaké by měl mít parametry a co od něj očekáváte, můžete si předem porovnat dostupné nabídky. Zvláště u složitějších a dlouhodobých produktů, jako jsou hypotéky či dlouhodobější investice, se poraďte nejen s prodejcem či zprostředkovatelem, ale i se třetí nezávislou zkušenou osobou.

S kým jednáte?

Vždy musíte vědět, s jakým typem smluvního partnera jednáte. Zda musel doložit svoje kvality, aby získal povolení k dané činnosti, zda ho kontroluje veřejný orgán, například ČNB či Česká obchodní inspekce, a jaké jsou pravomoci tohoto orgánu. Když se vyskytne nějaký problém, neváhejte předkládat stížnosti a usilovat o nápravu. Nikdy se nebojte ozvat, když se vám něco nelíbí nebo něčemu nerozumíte.

Váš finanční plán

Mějte vždy finanční rezervu pro nepředvídané situace, jako jsou nečekané vyšší výdaje, nemoc, ztráta zaměstnání, změna rodinné situace. Není rozumné veškeré volné peníze vložit do dlouhodobých investic, které bez značného poplatku nelze předčasně zrušit. Nepřistupujte na splátky úvěru, které jsou pro váš měsíční rozpočet na pokraji únosnosti.

Čtěte všechno

Nenechte se odradit nedostatkem času, ani přesvědčit tím, že vám vše potřebné již prodejce řekl, a tedy smlouvu nemusíte číst. Raději si ji vezměte domů a poraďte se o ní. Stejně tak čtěte všeobecné obchodní či pojistné podmínky a nechte si je důkladně vysvětlit prodejcem. Ztratíte tím určitě méně času než řešením případných problémů.

Smlouvy

Čím je podstata nabízeného obchodu pochybnější, tím delší je smlouva. Vždy trvejte na předání kopií dokumentů, které podepisujete. Máte na to právo. Důležité údaje o produktu žádejte vždy v písemné podobě. Pouze ústně poskytnuté údaje se dokazují jen obtížně. Jestli přistoupíte na rozhodování sporů rozhodcem jmenovaným poskytovatelem služby, vzdáváte se jakékoli možnosti obrátit se na nezávislý soud.

Vysoký výnos

V nabídkách, které neodpovídají běžné situaci na trhu, je většinou nějaký zádrhel. Trvejte na vysvětlení a pochopení, proč jste nabídku dostali právě vy a jaké výhody a zisk přinese prodejci. Většinou platí, čím je produkt nebo služba složitější, tím je pro vás riskantnější.

Investování

Rozhodnete-li se investovat na kapitálovém trhu, podepisujete investiční dotazník, který s vámi vyplňuje obchodník či investiční zprostředkovatel. Nenechte se vmanipulovat do odpovědí, kterým nerozumíte či se kterými nesouhlasíte, jen kvůli vidině rychlého zbohatnutí.

Důvěřujte, ale prověřujte

Finanční poradci jsou placení z provizí finančních institucí. Ty má poradce s každou z nich jiné a jeho nabídka řešení tím může být ovlivněna. Buďte proto obezřetní a nechte si předložit více nabídek od různých poradců.

Důvěřujte, ale prověřujte

Finanční poradci jsou placení z provizí finančních institucí. Ty má poradce s každou z nich jiné a jeho nabídka řešení tím může být ovlivněna. Buďte proto obezřetní a nechte si předložit více nabídek od různých poradců.

Zdroje:
ČNB, penizenauteku.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články