Co s poškozenou bankovkou? Nově je bude muset vzít i směnárna

3. 11. 2010 – 9:20 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Co s poškozenou bankovkou? Nově je bude muset vzít i směnárna
Odevzdávat poškozené peníze bankám budou zřejmě muset i směnárníci, Foto: Exchange | zdroj: NašePeníze.cz

Na směnárníky bez ohledu na to, jestli jsou fyzické nebo právnické osoby, by se brzy měla vztahovat povinnost nevracet poškozené bankovky zpět do oběhu, ale vracet je České národní bance (ČNB).

Plyne to z návrhu zákona z dílny ministerstva financí, který by měla ve středu projednat vláda.

V současnosti platí povinnost odevzdávat znehodnocené peníze ČNB pouze pro právnické osoby, které je zároveň bez omezení přijímají. Fyzické osoby mají právo takové peníze odmítnout.

 

TIP: Dostali jste padělané peníze, co s tím?

 

Směnárníci by však nově měli mít povinnost poškozené peníze přijmout, i když fungují jako fyzická osoba. "Tato změna oproti dosavadní právní úpravě je reakcí na drobné konflikty, ke kterým v minulosti občas docházelo, pokud fyzická osoba odmítala oběhem opotřebovaná platidla přijmout," stojí v oficiálním materiálu ministerstva financí.

Zmíněné opatření má přinést nový zákon o oběhu bankovek a mincí, který upravuje oběh a ochranu nejen českých peněz, ale i jednotné evropské měny eura.

Mimo jiné má ČNB dát pravomoc kontrolovat bezpečnostní agentury, které zabezpečují převoz peněz. "Protože ČNB odpovídá za kvalitu oběživa z hlediska čistoty i pravosti obíhajících tuzemských platidel, je nutné ji vybavit příslušnými pravomocemi a nástroji tak, aby mohla úkoly uložené zákonem plnit," zdůvodňuje ministerstvo.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,330 22,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články