Daně, státní dluh a cesta z krize - Co nás čeká po volbách když vyhraje levice, nebo pravice

8. 3. 2010 – 6:15 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Daně, státní dluh a cesta z krize - Co nás čeká po volbách když vyhraje levice, nebo pravice
Daně, státní dluh, Ekonomická krize a euroměna jsou volební témata, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za "pár" týdnů proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. O většině voleb v posledních letech se hovoří jako o zlomových, ale ty květnové budou přece jen něčím zvláštní. Konají se v době ekonomické krize, vláda, která z nich vzejde, se ujme kormidla po téměř roce vládnutí úřednické vlády. Do boje jdou strany se stejnými problémy: země má nejvyšší schodky v historii, otázka eura, míra sociálního státu a další.

Do boje jdou strany se stejnými problémy: země má nejvyšší schodky v historii, otázka eura, míra sociálního státu a další. Podívejte se na odhad vývoje a názory analytiků společnosti Citfin - Finanční trhy.

 

<%Anketa13%>

 

Jaké daně půjdou nahoru

 

Přístup k daňové politice má z podstaty věci levice a pravice jiný.


Vyhraje levice: Pokud se po květnových volbách ujme vládnutí levicová nebo středolevicová vláda, pravděpodobně dojde ke zvyšování přímých daní u vysoko příjmových občanů. To však státní pokladnu nenaplní. Mnohem více do státní kasy přinese vyšší zdanění právnických osob. Dále je velmi reálné, že nižší sazba DPH se nebude za levicové vlády zvedat.


Vyhraje pravice: Hlavním tématem pravicových stran bylo v minulosti snižování daní. Toho se nedočkáme, ale pravicová vláda se bude snažit řešit problém státního rozpočtu přes snižování mandatorních výdajů. Je také možné, že bude docházet ke sbližování obou sazeb DPH.

 

Státní dluh a rating země

 

Tato témata se mohou stát číslem jedna. Pravice bude hrozit snížením ratingu a vysokými mandatorními výdaji, naopak levicové vlády budou chtít za každou cenu udržet sociální výhody.

 

<%Anketa29%>

 

Vyhraje levice: Obecně lze říci, že odhodlanější ke snižování schodků je pravice. V době 6 - 7 procentního růstu domácí ekonomiky byly za vlády ČSSD vysoké schodky státního rozpočtu. To lze jen velmi těžko odargumentovat. Trhy jsou nyní extrémně citlivé na hospodaření státu, a pokud sestaví vládu levice, může to trhy znervóznit a krátkodobě mohou investoři opouštět korunu. Levice bude spíše chtít přinést další příjmy do státního rozpočtu, než snižovat jeho výdaje.


Vyhraje pravice: Pravicová vláda bude mít tendenci snižovat podíl mandatorních výdajů, naopak ve zvyšování daní bude spíše opatrná.

 

Ekonomická krize

 

Vyhraje levice: Každá levicová vláda už ze své filozofie bude mít tendenci k mírnému protekcionismu domácích společností, ať už je to formou státních zakázek, které budou realizovat domácí firmy, nebo přímo akcí typu šrotovné.


Vyhraje pravice: Přímé podpory typu šrotovného se české podniky od pravicové vlády určitě nedočkají. Vlády napravo od středu se budou soustředit na vytvoření podmínek pro malé a střední podnikání včetně živnostníků.

 

<%Anketa42%>

 

Přijetí eura

 

Jakákoliv vláda během svého volebního období euro určitě nepřijme, protože nebudeme plnit Maastrichtská kriteria. Bude ale záležet na rychlosti vstupu země do systému ERM II. Otázka spíš zní, do jaké eurozóny bychom v budoucnu měli vstupovat. Euro nyní prochází krizí. I když se situace vyřeší v Řecku, mohou přijít stejné nebo podobné problémy v dalších zemích. Řešením možných budoucích problémů jsou mnohem striktnější podmínky nejen pro přijetí, ale také pro udržení eura nebo vytvoření federace.

 

<%Anketa23%>

 

V krizi se jasně ukázalo, že mít svoji měnu poskytuje výhody a koruna v tomto obstála. Pozitivní vliv domácí měny a vlastní měnové politiky je v obě ekonomických problémů výhodou.

Vyhraje levice: Dá se čekat, že v případě sestavení vlády levice bude přijetí eura velmi skloňované téma. Domácí firmy obchodující se zahraničím by určitě brzké přijetí eura přivítaly. ČSSD plánuje přijmout euro v letech 2014 - 2015.

Vyhraje pravice: Pravicové vlády se do eura příliš nehrnou a v případě jejich výhry si na společnou evropskou měnu budeme muset počkat. ODS hovoří o termínu přijetí eura v letech 2016 - 2017.

 

Reakce české koruny

 

Trhy samozřejmě sledovaly volební výsledek i ve všech minulých volbách a koruna se setkala s větší či menší reakcí trhů. Tento rok se ale dá očekávat, že trhy budou výsledek voleb sledovat bedlivěji než obvykle. Obchodníky na trzích obchází strašák vysokých rozpočtových schodků a takový výsledek voleb, který nedá naději na spravení negativního trendu veřejných financí, by mohl obchodníky vyděsit.

Výhra levice a její odhodlání udržet vysoký podíl mandatorních výdajů by tak mohla koruně přinést spíše oslabení.

Pokud bude vláda spíše pravicová, "nečekáme výrazné posílení, ale dojde pravděpodobně k uklidnění trhů" uvádí zpráva anaytiků Citfin.

Další vývoj pak bude daný zejména tím, jak se skutečně podaří vládu sestavit a jak silně bude odhodlána provést potřebné reformy.

Všechny strany se pravděpodobně shodnou na tom, že pro zemi bude špatný jeden výsledek, a sice když vláda nebude mít silný mandát a bude se opírat o křehkou většinu.

Katastrofou by byl patový výsledek podobný tomu z roku 2006.

(Citfin)

 

<%Anketa11%>

 

Kam dál?

- Snižování zadlužení: Připravme se na 6 hubených let

- Povede zvyšování státního dluhu k bankrotu?

- Tento rok naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh

- Krutý účet za neschopné politiky - kam se řítíme?

- V roce 2015 může přijít euro i státní bankrot

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články