Do konce roku v Česku vznikne 50 nových dobíjecích stanic pro elektromobily

3. 5. 2011 – 12:19 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Do konce roku v Česku vznikne 50 nových dobíjecích stanic pro elektromobily
Cílem konceptu je otestovat elektromobilitu v reálném provozu způsobem, který se bude co nejvíce blížit budoucímu komerčnímu provozu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Skupina ČEZ v průběhu letošního roku instaluje dobíjecí stanice pro elektromobily v 50 lokalitách, nejčastěji v blízkosti větších měst České republiky. V úterý o tom v rámci představení partnerů tohoto projektu informoval generální ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ Martin Roman.

Stanice budou nejenom v Praze, ale také v regionu střední Moravy, jižní Moravy, západních a východních Čech. Do roku 2013 pak společnost ČEZ plánuje instalaci celkem 200 veřejných stanic.

"Společnost ČEZ bude podporovat rozvoj elektromobility. Elektřina je nejčistší energie a elektromobilita ji umožní využít v oblasti, která byla dosud doménou spalovacích motorů. Nepochybně je to i velká příležitost pro energetiky, zejména v kombinaci s chytrými sítěmi. Budeme se podílet na výstavbě sítě dobíjecích stanic, protože tím dáme důležitý impuls pro akceptaci elektromobilů občany," poznamenal generální ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ Martin Roman.

- ČEZ nabídne firmám elektromobily, později i soukromým odběratelům

- Elektromobily se masově nerozšíří ani přes vysoké ceny paliv

Prvními partnery Skupiny ČEZ pro vytvoření infrastruktury pro elektromobily jsou ECE – Arkády, Dolní Břežany, Group AIG/Lincoln, Inter IKEA Centre Group, Kaufland, McDonald's, Orco, Praha 16 - Radotín, Ségécé, Tesco, TNT Express a Vinci Park. "Našimi partnery logicky budou ti, koho se doprava ve městech dotýká, tedy provozovatelé parkovacích míst či obchodní centra. Jsem rád, že společně přispějeme k ekologičtější dopravě a zlepšení života ve městech," poznamenal Roman.

Výše uvedené společnosti se aktivně připojily do pilotního projektu rozvoje elektromobility, který je součástí konceptu energetiky budoucnosti Skupiny ČEZ nazvaného FUTUR/E/MOTION. V první fázi se ČEZ zaměřuje na spolupráci s výrobci vozidel a na spolupráci s infrastrukturními partnery, u kterých bude ČEZ stavět dobíjecí stanice, a tím tak poskytne elektromobilům nezbytné zázemí.

Do projektu se vedle firem zapojují také města a obce. Jejich účast v projektu Elektomobility přispívá k rozšiřování sítě dobíjecích stanic a vychází z jejich zájmu podporovat bezemisní dopravu ve městech a obcích. Zlepšení životního prostředí a kvalita života je součástí politiky mnoha velkých regionů a měst, proto se jejich vedení podílí se na rozvoji elektromobility, ať už formou přímé finanční spolupráce, ale třeba i tím, že elektromobily zvýhodňují.

"Cílem konceptu je otestovat elektromobilitu v reálném provozu způsobem, který se bude co nejvíce blížit budoucímu komerčnímu provozu. Tomu odpovídá jak umístění dobíjecích stanic, tak i použitá technologie. Logickými partnery jsou tedy nejen místa, kde lidé tráví volný čas, jako jsou obchodní a zábavní centra, ale samozřejmě i municipality, pro které je rozvoj elektromobility důležitou součástí komunální politiky. Jsme připraveni jednat se všemi typy partnerů a hledat vhodný formát spolupráce a dalšího rozvoje využívání elektřiny v dopravě, " doplnil Tomáš Chmelík, manažer Útvaru čistých technologií Skupiny ČEZ.

V rámci projektu Skupina ČEZ podepsala v prosinci 2010 smlouvu o spolupráci s automobilkou Peugeot. Jejím cílem je vzájemná součinnost na propagaci elektromobilů, získávání praktických zkušeností z jejich každodenního provozu a podpora dalšího rozvoje elektromobility. Automobilka poskytne formou pronájmu do projektu 65 elektromobilů. ČEZ se zavazuje vybudovat dobíjecí stanice. Jde o první partnerství tohoto typu v České republice.

V současnosti probíhá veřejná zakázka na dodavatele dobíjecích stanic. Ta rozhodne, který z uchazečů dodá technologii pro normální dobíjení a pro rychlé dobíjení. „Normální dobíjení pomocí speciální dobíjecí stanice pracuje se stejným napětím a proudy jako běžná zásuvka. Na rozdíl od domácí zásuvky však dokáže optimalizovat dobíjení elektromobilu, prodlužuje tím životnost baterie vozu a brání jejímu poškození. Pomocí této dobíjecí stanice lze vůz dobít za šest až osm hodin. Rychlé dobíjení využívá vyšší proudy a napětí, proto stanice pro tento typ vyžaduje speciální připojení na elektrickou síť. Délka dobití trvá méně než půl hodiny,“ popsal rozdíl mezi jednotlivými typy stanic mluvčí ČEZ Jan Beneš.

Elektromobily nabízejí podle Beneše řadu výhod. „Předně, při provozu nevypouštějí žádné emise škodlivých plynů (CO2, NOx a podobně). Elektromobily jsou výhodné také pro jejich minimální hlučnost a mnohem menší nároky na údržbu. Z hlediska uživatele jsou náklady na pohonné látky elektromobilů v přepočtu na kilometr už nyní levnější než u běžného auta na spalovací motor. Celkové náklady na provoz elektromobilů jsou srovnatelné s běžnými vozy a do budoucna lze očekávat jejich výrazné snižování,“ uvedl Beneš.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,590 23,770
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články