Doma máte špiony. Kdo vás sleduje a odesílá data o vašem životě?

18. 11. 2017 – 9:53 | Věda a technika | Martin Slapnička | Diskuze:

Doma máte špiony. Kdo vás sleduje a odesílá data o vašem životě?
Ilustrační foto | zdroj: digitaltrends.com

Že nás sleduje mobilní telefon, respektive aplikace v něm je asi jasné každému. Podobně jsme na to zvyklí u počítačů. Málokdo ale ví, že data o vás odesílá také televizor, nebo zubní kartáček.

Když vás televize špehuje

Ihned po zapnutí sbírají chytré televize celou řadu soukromých informací o vašich zvyklostech a odesílají je přes internet kabelovkám, výrobcům a distributorům chytrých TV, dodavatelům aplikací atd., aniž byste o tom vy jako uživatelé tušili. Souhlasíme s belgickou spotřebitelskou organizací Test Achats, že by spotřebitel měl mít možnost rozhodnout, které informace o něm budou sdíleny, s kým a za jakým účelem.

Přijetím obecných podmínek používání své smart TV poskytujete různým firmám právo používat vaše osobní údaje (číslo telefonu, jméno, datum narození, IP adresu, polohu apod.). Na ně však navazují i citlivější informace jako rasa, politické názory, náboženská příslušnost, sexuální orientace aj., které výrobci snadno získají. Používají je k analýze způsobu, jakým využíváte nabízené služby, k vývoji dalších produktů, k marketingovým účelům nebo k cílené reklamě.

Obecné podmínky mají být jasnější

Většina uživatelů uděluje svůj souhlas, aniž by si to vůbec uvědomili. Test vybraných chytrých televizí značek Samsung, LG, Sony, Panasonic, Hitachi a Hisense ukázal, že kvůli prezentaci otázek týkajících se soukromí je zákazník přijme, aniž by je pozorně četl. Bývají nekonečně dlouhé (8 až 55 obrazovek textu), formulované vágně nebo nejednoznačně a přístup k nim je podmíněn vědomým a cíleným kliknutím na nabídnutý odkaz. Je pochopitelné, že mnoho spotřebitelů si proces usnadní poklepáním na souhlas se vším.

Možnost tyto podmínky odmítnout je na druhou stranu velmi omezená. Jen Hisense a Panasonic umožňují nesouhlas se zpracováním dat osobního rázu. Test Achats v této otázce požádala o pomoc belgickou Komisi pro ochranu soukromého života, obdobu našeho Úřadu na ochranu osobních údajů.

Osobní údaje unikají příliš daleko

Test Achats také analyzovala bezpečnost přenosu dat – kam jsou odesílána, kolika serverům atd. Zjištění jsou znepokojivá. Údaje jsou ukládány na různý počet serverů: 3 pro LG a až 16 pro Samsung. Ty mohou být umístěny v zemích, které se neřídí požadavky EU na ochranu osobnosti. Uživatelé tedy nemají naprosto žádnou možnost kontrolovat, co se s jejich daty dále děje.

Vaše soukromí a údaje o něm vám patří

Uživatel se musí moct rozhodnout, které informace bude sdílet a k jakým účelům. Proto je nutná transparentní a snadno pochopitelná politika ochrany soukromí. Je rovněž nezbytné co nejdříve vyvinout účinné nástroje umožňující každému snadno a naprosto bezpečně spravovat svá data a dohlížet na jejich sdílení. Naději skýtají nová pravidla EU – vejdou v platnost v květnu 2018 a měla by se vypořádat s většinou podobných otázek.

Únik dat přes zubní kartáček

Některé elektrické zubní kartáčky Oral-B nabízejí milovníkům nových technologií lepší péči o chrup za pomoci speciální mobilní aplikace. Tu lze stáhnout zdarma pro Android i iOS. Test přenosu dat německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest však odhalil, že verze pro Android odesílá více informací, než je pro její fungování skutečně třeba.

S aplikací lze provázat všechny kartáčky výrobce Procter & Gamble značky Oral-B, vybavené funkcí bluetooth, tedy modely série Genius a Smart. Stiftung Warentest použil kartáček Oral-B Genius 9000 a aplikační verzi 4.2.0.

Dodatečné funkce mohou pomoct, ale i odradit

Výrobce inzeruje na webových stránkách personalizovanou péči, lepší pocit z čištění zubů, ale i dokonalejší fungování kartáčků. Důležité jsou funkce varování při příliš silném tlaku kartáčku na zub, upozornění na nutnost použití zubní nitě, videa se správnou technikou čištění a časovač. Ten uživatelům umožňuje dodržet minimální dvouminutovou dobu čištění. Aplikace nabízí statistiku správných návyků při péči o chrup. Komu zubař doporučil věnovat zvláštní pozornost jednotlivým zubům, může si nastavit zvláštní program. Jiného aplikace dovede k pravidelnější a uvědomělejší údržbě ústní hygieny. Během čištění se můžete podívat i na předpověď počasí nebo na zprávy, což ovšem od zubní péče rozptyluje.

Vizuální detekce není dost přesná

Od loňska nabízí aplikace i rozeznání místa čištění v reálném čase. Je pro něj třeba v mobilu zapnout foťák a zůstat v dosahu objektivu. Aplikace má být schopna poznat, na kterou část úst se právě soustředíte. Na obrazovce se objeví prstenec znázorňující chrup – dolní polovina spodní čelist, vrchní půlkruh horní čelist – a podle trvání čištění v příslušném místě se jeho barva postupně mění z modré na bílou. Uživatele to motivuje a pomáhá mu zůstat u každého zubu dostatečně dlouho. Test však ukázal, že určení polohy kartáčku v ústech není vždy přesné a aplikace neumí posoudit, kdy jsou zuby skutečně dokonale čisté.

Tip: Stupeň odstranění zubního plaku lze zjistit k tomu určenými přípravky z lékárny, které jeho zbytky obarví.

Verzí pro Android uniká klíčový údaj

Jedním z cílů testu bylo zjistit, jaké údaje předává aplikace Oral-B dál. Ve verzi iOS nebyl datový tok viditelný a nešlo jej hodnotit. Aplikace pro Android odesílá identifikační číslo telefonu (Android ID) do Oral-B, do Google Crashlytics a do Google Analytics, což k fungování aplikace není nutné. Tato informace však může být dále použita k vytváření uživatelských profilů. Pomocí identifikačního čísla lze rozpoznat každé zařízení s Androidem po celou dobu funkčnosti. Existují ovšem způsoby, jak se předávání takových dat vyhnout, např. reklamní ID, které může uživatel kdykoliv obnovit a tím ho změnit. Proto lze považovat přenos dat aplikace Oral-B pro Android za povážlivý (na stupnici bezproblémový – povážlivý – rizikový).

Tip: V předvolbách aplikace lze odesílání statistik do služby Google Analytics zakázat.

Závěr: Zajímavé funkce, ale povážlivý únik dat

Aplikace Oral-B zvyšuje atraktivitu kartáčků pro osoby se zájmem o nové technologie. Nabízí užitečné funkce, například časovač nebo varování, když se kartáčkem příliš zatlačí. Další funkce mohou spíše rozptylovat. Testovaná verze pro systém Android předává třetím stranám údaje, aniž by to bylo pro fungování aplikace nezbytné.

Zdroje:
dTest, Stiftung Warentest

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články