Ekologickou daň nově zaplatíte i za mladší ojetiny

22. 6. 2011 – 8:31 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekologickou daň nově zaplatíte i za mladší ojetiny
Už teď se na poplatcích vybere kolem 600 milionů za rok, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo životního prostředí plánuje výrazně zvýšit takzvanou ekologickou daň, která se za převod staršího vozu platí. Informuje o tom ve středečním vydání deník MF DNES.

Při přepisu automobilu s emisní normou EURO 2 (většina aut vyrobených mezi roky 1996 a 2000) musí dnes jejich nový vlastník zaplatit tři tisíce korun. V budoucnu se má poplatek zvednout na pět tisíc. A platit se začne i za novější auta. Tři tisícovky bude podle návrhu stát přepis zhruba sedm či osm let starého vozu, popisuje MF DNES.

TIP: Chystá se ekologická daň pro všechny majitele aut? Téměř..!

Stát by na ekologické dani vybral ročně o 200 milionů korun více než nyní. "Zpoplatnění by se od roku 2014 týkalo vozidel vyrobených zhruba do roku 2006. Změna pouze reflektuje přirozený vývoj," vysvětlila v MF DNES mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Ve skutečnosti bude zdražování rychlejší.

Už teď se na poplatcích vybere kolem 600 milionů za rok. Jsou určené na likvidaci vraků, za což ale stát utratí jen 30 milionů ročně. Ve Sněmovně už proto leží návrh zákona, podle kterého by bylo možné peníze použít i na jiné projekty na ochranu životního prostředí. A ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podle MF DNES na rovinu přiznává, že změna se dělá proto, aby bylo čím "zalepit osmimiliardovou sekyru v programu Zelená úsporám".

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články