Fidel Castro přiznává: Ekonomický model socialistického státu nefunguje

9. 9. 2010 – 8:29 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Fidel Castro přiznává: Ekonomický model socialistického státu nefunguje
Castro ale také kritizoval své vlastní jednání v době Karibské krize, Foto: wikimedia.org | zdroj: NašePeníze.cz

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro poprvé přiznal, že ekonomický model ostrovního státu v Karibiku už nefunguje a socialismus sovětského typu je přežitek, který nestojí za to vyvážet do světa. Informuje o tom ve středu agentura Reuters.

Své dojmy z nedávných rozhovorů s Castrem zveřejnil na svém blogu americký novinář Jeffrey Goldberg. Na otázku, zda by se měl kubánský socialismus ještě vyvážet do dalších států, čtyřiaosmdesátiletý revolucionář odpověděl: "Kubánský model už nefunguje ani pro nás samotné."

Tento názor podle Reuters odráží Castrův souhlas se zaváděním umírněných ekonomických reforem, které s cílem podpořit kubánské hospodářství prosazuje Fidelův mladší bratr Raúl Castro.

Podle Julie Sweigové z washingtonské neziskové organizace Rada pro zahraniční vztahy (CFR), která Goldberga na Kubu doprovázela, Castro svými slovy v podstatě přiznal, že stát hraje v kubánském hospodářství příliš velkou roli.

 

<%Anketa203%>

 

Vyjádření vůdce kubánské revoluce může hrát do karet Raúlu Castrovi, který by nyní mohl mít lepší postavení mezi těmi komunistickými funkcionáři, kteří o uvolnění státního dohledu nad ekonomikou nechtějí ani slyšet.

Goldberga pozval Castro do Havany, aby s ním projednal svůj nedávný článek v kubánském tisku. Castro v něm psal o blížícím se válečném konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Pokud USA a Izrael budou na islámskou republiku kvůli jejímu jadernému programu nadále vyvíjet nátlak v podobně mezinárodních sankcí, hrozí podle něj jaderná válka.

Castro ale také kritizoval své vlastní jednání v době Karibské krize, která vypukla v roce 1962 po rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě. Přehmatem podle něj bylo, když vyzval Sověty, aby odpálili jaderné zbraně proti Spojeným státům. "Vůbec to za to nestálo," řekl Goldbergovi.

Fidel Castro v roce 2006 onemocněl, podstoupil operace žaludku. Vládu předal bratru Raúlovi a stáhl se do ústraní. V poslední době se jeho zdravotní stav zlepšil a opět se začíná objevovat na veřejnosti.

-Zdenek Gazur, Mediafax

K tématu:

- Venezuela pokračuje ve znárodňování. Znárodní americké ropné plošiny

- Základní služby nemohou být soukromým obchodem řekl Morales a znárodnil energetické firmy

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články