Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují

14. 12. 2010 – 21:27 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují
Dvě třetiny lidí nečtou závazné smlouvy, vyplývá z průzkumu ministerstva financí | zdroj: NašePeníze.cz

Téměř dvě třetiny lidí podrobně nečtou závazné smlouvy o finančních produktech a jen šestina občanů ví, co je to roční procentní sazba nákladů. Lidé se tak často předem dostávají do problémů.

Z průzkumu finanční gramotnosti, jehož výsledky v pondělí prezentoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plyne, že jen šest procent lidí ví, co je to rozhodčí doložka, která umožňuje, aby v případě sporu rozhodl rozhodce místo klasického soudu.

Pouhých 37 procent lidí si sestavuje pravidelně svůj rozpočet. Polovina občanů se domnívá, že je to zcela zbytečné.

 

TIP:  Rozumíte financím? Pro 8 procent čechů je to neznámý svět

 

77 procent lidí ví, jak dlouho by zvládli krýt životní náklady při ztrátě příjmu. Jen 43 procent lidí je však zajištěno na tři měsíce. 63 procent na jeden měsíc, 14 procent ani na jeden měsíc a 23 procent dotázaných vůbec nedokázalo na otázku odpovědět.

 

<%Anketa219%>

 

Pro případ ztráty zaměstnání odkládá část svého příjmu jen 35 procent populace. Rezervu na stáří si vytváří 60 procent lidí.

V oblasti finančních produktů jen 33 až 50 procent respondentů (podle druhu produktu) odpovědělo, že zvažují produkty od různých poskytovatelů. Pouze 25 procent lidí zná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou.

"Nečekal jsem, že výsledku budou nějak růžové, ale že budou data tak děsivá, to mě skutečně překvapilo," poznamenal ministr financí.

Členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová připomněla nedávný výzkum OECD, z něhož vyplynulo, že Česká republika má nízkou míru čtenářské a matematické gramotnosti. "Z dětí, které neumějí pořádně číst, neznají zlomky ani trojčlenku, nevyhnutelně vyrostou lidé, kteří se ve finančním světě nevyznají," podotkla Zamrazilová.

Zamrazilová také připomněla, že jen minimum lidí ví, že je možné se obrátit na institut finančního arbitra, který řeší spory v této oblasti.

"Rád bych upozornil mimo jiné na to, že se více než polovina lidí domnívá, že je v pořádku si na dovolenou půjčit, pokud si ji užijeme," uvedl Miroslav Kalousek.

Dle názoru ministra financí není možné mít fungující trh s finančními produkty, pokud si jeho účastnící nebudou vědomi základních náležitostí, a pokud také nebudou mít vědomí odpovědnosti za vlastní jednání. Řada občanů se prý domnívá, že by jejich vlastní chyby měl platit stát, tedy daňoví poplatníci.

Kalousek také slíbil, že se co nejdříve sejde s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) a pokusí se vypracovat plán, který by posílil finanční gramotnost. ( TIP: Finanční vzdělávání na ZŠ má výsledky - má být povinné? )

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články