Fincentrum Hypoindex: Zájem o hypotéky vzrostl, jaká fixace se teď vyplatí?

22. 9. 2010 – 12:05 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Fincentrum Hypoindex: Zájem o hypotéky vzrostl, jaká fixace se teď vyplatí?
ZUájem o úvěry je znakem dobré kondice českého hospodářství, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hypoteční banky v průběhu srpna uzavřely o pětinu více hypoték než za stejné období loňského roku. Objem vzrostl dokonce o čtvrtinu. Dynamika poklesu úrokových sazeb, které sleduje Fincentrum Hypoindex, se začíná zřetelně vytrácet.

V meziměsíčním srovnání klesly průměrné úrokové sazby v srpnu pouze o 5 bazických bodů na 4,79 %.

Snižování úrokových sazeb zabralo. Hypoteční banky spolupracující na tvorbě FINCENTRUM HYPOINDEXu v uplynulém měsíci poskytly 4046 hypoték v celkové hodnotě 6,757 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená více než 20 % nárůst v počtu a 24 % nárůst v objemu nově poskytnutých úvěrů. V loňském srpnu totiž banky poskytly 3352 hypoték v celkovém objemu 5,448 miliardy korun.

 

TIP: Hypotéky zlevňují, kde mají své dno?

 

V součtu banky během letošních prvních osmi měsíců uzavřely hypotéky v hodnotě 50,8 miliardy korun a za loňskými výsledky tak již zaostávají o pouhých 759 milionů Kč.

Překvapivě dobré prodejní statistiky v posledních měsících jsou výsledkem působení několika faktorů. Jednak je to zlepšující se kondice českého hospodářství a tím pádem také větší optimismus mezi potencionálními žadateli o úvěr, jednak celkem široká nabídka nemovitostí za snížené ceny a v neposlední řadě také aktuální nastavení úrokových sazeb. Díky jejich poklesu jsou nyní hypotéky přístupnější mnohem širšímu okruhu žadatelů, než tomu bylo před rokem, kdy ekonomická recese vrcholila a průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték činila 5,67 %. Do jisté míry je tedy možné rostoucí objem hypoték vysvětlit nízkou srovnávací základnou. Z pohledu bank je proto důležitější, že se jim daří růst i v meziměsíčním srovnání. Objem poskytnutých hypoték v tomto měsíci vzrostl oproti červenci o necelých 5 %.

 

Může se hodit: Jak vysokou hypotéku dostanete od banky? Spočítejte si to

 

Úrokové sazby hypoték na svém tříletém minimu

 

Jedna z věcí, která by mohla rozjetý hypoteční vlak zastavit, je opětovný růst úrokových sazeb. Souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX i v uplynulém měsíci klesl, ale dynamika poklesu se začíná zřetelně vytrácet. V meziměsíčním srovnání si průměrné úrokové sazby v srpnu „sedly“ o pouhých 5 bazických bodů na 4,79 %.

Nejvíce zlevnily hypotéky s pevnou úrokovou sazbou sjednanou na 5 let. V této fixační variantě došlo k meziměsíčnímu poklesu sazeb o 9 setin procentního bodu na 4,75 %. Nicméně vzhledem k menšímu objemu poskytnutých hypoték s pětiletou fixací, nebyl pokles souhrnného indexu podobně razantní.

„Pokles Fincentrum Hypoindexu v srpnu zpomalil, přičemž byl tažen především poklesem pětiletých a tříletých fixací. Vyššímu poklesu zabránilo mírné převážení objemu ve prospěch dražších jednoletých a tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých fixací,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. Hypotéky s jednoletou fixací začaly po pěti měsících dokonce nepatrně růst (+0,03 p.b.). Naopak bez jakýchkoliv změn zůstaly úrokové sazby hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Příčinou zvolnění tempa poklesu sazeb je možné hledat také v užším zaměření právě probíhajících promoakcí. Banky již nesnižují úrokové sazby plošně, ale zvýhodňují pouze některé varianty hypoték – např. úvěry s dlouhou dobou fixace, částkou úvěru převyšující předem danou hodnotu, nebo u úvěrů s pevně stanovenou dobou splatnosti.

-Luboš Svačina, Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články