Hašek lékařům: Změňte formu protestu, nechceme jednat pod tlakem

8. 2. 2011 – 19:27 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hašek lékařům: Změňte formu protestu, nechceme jednat pod tlakem
K výzvě hejtmanů v čele s Haškem se připojil i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Foto: Wikimedia | Sveter | zdroj: NašePeníze.cz

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v úterý vyzval lékaře, aby změnili formu svého protestu, tedy aby stáhli své výpovědi a po 1. březnu přišli do práce. Hašek to řekl po jednání s Bezpečnostní radou státu.

"Systémové požadavky na změnu nejsou o platech, stáhněte výpovědi, přijďte do práce a chraňte naše zdraví a starejte se o občany České republiky," apeloval na lékaře Hašek. Dodal, že hejtmani jednají v zájmu občanů.

Hašek dále řekl, že hejtmani mají pochopení pro systémové požadavky, se kterými lékaři přišli, nechtějí ale divoká řešení v podobě krizových plánů. "My s lékaři nechceme jednat pod takovým tlakem," sdělil Hašek. Podotkl ovšem, že nejbezpečnější postup pro českého pacienta se jmenuje dohoda lékařských odborářů s vládou. "Vyzvali jsme vládu k tomu, aby jednala se zástupci lékařů, pouze dohoda zajistí to, že pacienti nebudou ohroženi," řekl Hašek. Z tohoto důvodu hejtmani navrhli vládě několik bodů, jak se podle nich dá současná situace řešit.

Mezi ně patří například zřízení jednotného lůžkového fondu nebo nový systém tarifního odměňování lékařů. "Navrhli jsme vytvoření jednoduché tarifní tabulky odměňování lékařů ve všech veřejných nemocnicích. Dokonce se závazkem, že v blízké době zavedeme takový způsob také v nemocnicích, které nyní fungují jako obchodní společnosti. Podle této tabulky se platy budou navyšovat o pět až osm tisíc korun za měsíc," vysvětlil jihomoravský hejtman.

Další dva body, které by podle hejtmanů pomohly k vyřešení krize ve zdravotnictví, je potom zvýšení záloh pro regionální nemocnice v platbách od zdravotních pojišťoven už od března tohoto roku. "Posledním bodem, který jsme vládě navrhli, je potom zrušení zbytečných a komplikovaných vztahů se zdravotními pojišťovnami, které nás svazují v řešení celé situace," uzavřel Hašek.

Podle hejtmanů jsou všechny tyto kroky realizovatelné ve velmi krátké době a mohlo by se díky jim předejít krizové situaci. Proti diskutované možnosti, že by vláda vyhlásila krizový stav, se v úterý hejtmani výrazně postavili. Podle hejtmanů je tento institut koncipován pro případ živelných katastrof, nikoli pro případ výrazného úbytku pracovníků jednoho sektoru. "V této souvislosti bych rád zmínil, že tento krok bude navíc dražší než dohoda s lékaři," uzavřel Hašek.

K výzvě hejtmanů v čele s Haškem se připojil i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Doplnil také, že v Praze dojde pravděpodobně k určitému omezení lékařské péče, nikoli však k uzavření nemocnic. V žádném případě nebude ohrožena akutní péče, u některých zákroků, například onkologických, však budou muset pacienti počítat s posunutím termínu operace.

"Spolupracujeme s ministerstvem zdravotnictví i s řediteli nemocnic na přípravě krizového scénáře. Zároveň jednotlivé fakultní nemocnice spolupracují při tvorbě krizového scénáře mezi sebou. K dalšímu jednání s ministerstvem a řediteli nemocnic a zdravotnických zařízení se sejdeme příští úterý. I když Praha není zřizovatelem žádné nemocnice, snažíme se, aby dopad negativních důsledků situace v souvislosti s odchodem lékařů byl co nejmenší," řekl Svoboda k aktuální situaci.

-Zuzana Fojčíková, Martina Týblová | MED

K tématu:

- Heger: Lékařům už více peněz nedáme

- Lékaři neustoupí, 2 miliardy chtějí jen pro sebe a k tomu okamžité legislativní změny

- Požadavky lékařů jsou jako z jiného světa tvrdí odborník

- Nečas: Ke krizi ve zdravotnictví nedojde, lékaři však musí nést rizika svého chování

- Václav Klaus: Ministra Hegera v jeho úsilí podporuji, lékaři jsou nezodpovědní

- Slovenští lékaři vezmou místa v českých nemocnicíc

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.9.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,600 24,720
USD 25,450 25,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články