Heger našel na platy lékařů dvě miliardy. Podle Ratha je to příliš málo

28. 1. 2011 – 13:16 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger našel na platy lékařů dvě miliardy. Podle Ratha je to příliš málo
Nabídka je ze strany ministerstva potažmo vlády definitivní, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nalezl uvnitř svého rezortu dvě miliardy korun na zvýšení platů lékařů. Dvě miliardy korun pro nemocnice, které navrhuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), však podle Ratha nebudou stačit ani na pokrytí deficitů nemocnic.

"Po dlouhém hledání zdrojů a přehodnocení rychlosti postupu reformy jsme uvnitř zdravotnického systému našli zdroj dvou miliard korun," uvedl ministr Heger. Je si prý vědom, že poměry lékařů v nemocnicích jsou špatné. "V tento moment jsme pro to, aby se poměry zlepšily, udělali maximum," dodal ministr.

Nabídka je ze strany ministerstva potažmo vlády definitivní. "Chtěl bych tímto vyzvat lékaře, kteří se k výpovědím přidali, aby je stáhli," řekl. Peníze podle něj dostanou managementy nemocnic prostřednictvím navýšení úhrad za péči a jsou určené zejmena na platy lékařů.

"Podle mých propočtů by si každý lékař měl ročně přijít o 100 tisíc korun hrubého," uvedl ministr.

Již dříve však ministr Heger oznámil, že Platy ve zdravotnictví porostou od ledna 2012, letos to prostě nejde.

 

Rath: Dvě miliardy pro nemocnice nestačí

 

"Jsme rádi, že se ministerstvo zdravotnictví po dvou měsících přešlapování a bezradnosti rozhodlo zrealizovat plán, který jsme vládě nabízeli už před těmi dvěma měsíci," řekl Rath.

Nicméně dvě miliardy korun, které navrhuje ministr Heger, jsou podle jeho názoru nedostatečné. "Řada nemocnic se propadá do deficitu a tyto peníze nepokryjí ani tento deficit," dodal Rath.

Problémem je podle něho úhradová vyhláška, která by podle jeho výpočtů měla být navýšena minimálně na 105 procent, aby došlo k ekonomické stabilizaci českých nemocnic. "Návrh ministra Hegera ji zvyšuje na zhruba 101 procent," dodal Rath.

Novela úhradové vyhlášky by podle jeho názoru měla obsahovat povinnost pojišťoven zvýšit zálohy. "K zúčtování záloh totiž dochází až za 12 měsíců. Pokud ministr Heger nezajistí zvýšení záloh, tak personál nedostane ani o korunu navíc," uvedl Rath.

Sociální demokraté jednoznačně odmítli návrh, aby se část peněz na platy lékařů získala zvýšením poplatku za pobyt v nemocnici. "Je velmi amorální dávat do souvislosti oprávněné požadavky lékařů a sester na zvýšení platu s růstem poplatku za pobyt v nemocnici. Tento nápad ministra Hegera mimochodem přišel ještě mnohem dříve, než začala akce Děkujeme, odcházíme," řekl Rath.

 

Lékaři chtějí garanci, že dostanou zpět svou práci

 

Předseda LOK Engel uvedl, že další kolo jednání s ministrem ho čeká v pondělí, v úterý jednají předsedové místních organizací LOK. Až poté se definitivně odboráři rozhodnou, zda výpovědi stáhnou zpět.

Zároveň ale sdělil, že garance všech lékařů na místa, z nichž dali výpověď, je pro něj zásadní. "Já přece nemůžu říkat lékařům, aby se vrátili do práce, a zároveň jim neslíbit, že bude kam," uvedl Engel.

Ministr Heger ale oponoval, že ministerstvo nemůže v demokratické zemi garantovat práci každému jednotlivci. "To je věcí zákoníku práce a jednotlivých nemocnic," řekl ministr.

-MED

K tématu:

- Heger: Odchodem lékařů by se mohly zvýšit platy ostatním, včetně pomocného personál

- Václav Klaus: Ministra Hegera v jeho úsilí podporuji, lékaři jsou nezodpovědní

- Slovenští lékaři vezmou místa v českých nemocnicíc

- Požadavky lékařů jsou jako z jiného světa tvrdí odborník

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články