Heger ví, kde vzít na platy lékařů. Bude sám schvalovat tendry nad milion

21. 1. 2011 – 8:57 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger ví, kde vzít na platy lékařů. Bude sám schvalovat tendry nad milion
Ministr Heger představil protikorupční opatření, posvítí si na veřejné zakázky i sponzoring, Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Jasnější pravidla pro zadávání veřejných zakázek na ministerstvu i v přímo řízených organizacích, přísnější dohled na sponzoring nemocnic i omezení kongresové turistiky. To jsou hlavní priority protikorupční strategie pro zdravotnictví, kterou ve čtvrtek představil ministr Leoš Heger (TOP 09).

Jasnější pravidla pro zadávání veřejných zakázek na ministerstvu i v přímo řízených organizacích, přísnější dohled na sponzoring nemocnic i omezení kongresové turistiky. To jsou hlavní priority protikorupční strategie pro zdravotnictví, kterou ve čtvrtek představil ministr Leoš Heger (TOP 09).

 

TIP: Heger: Kde vzít peníze na vyšší platy lékařů? Pouze lepším hospodaření nemocnic

 

Strategie začíná platit okamžitě po zveřejnění, týká se primárně ministerstva a jím řízených fakultních nemocnic a k dispozici ji dostanou i krajské nebo soukromé nemocnice. "Koncepci jsem připravil i přesto, že nejsem příznivcem takových materiálů," řekl ministr.

Samo ministerstvo bude ve veřejném elektronickém systému zveřejňovat všechny tendry nad 50 tisíc korun. Kromě toho strategie slibuje, že všechny zakázky na ministerstvu nad jeden milion korun bude schvalovat sám ministr, ty menší pod milion jeho náměstci.

"Nebojím se, že bych podepisování zakázek nezvládal. Ministerstvo zase nemá tolik zakázek nad milion korun, naposledy to byl například nákup protichřipkových vakcín," uvedl ministr.

Ten chce také zavést roční plán veřejných zakázek, u všech plánuje i analýzy potřebnosti.

Přímo řízené organizace budou muset zveřejňovat nabídkovou cenu všech uchazečů. Budou také využívat institut elektronické aukce a v maximální míře budou muset rozdělovat zakázky na jednotlivé dílčí práce tak, aby byly rozděleny mezi více firem.

Dále se od nemocnic čeká i to, že se zapojí do tvorby registru, který bude obsahovat referenční ceny vybraných léků, materiálu i zdravotnické techniky. Registr bude přístupný na stránkách ministerstva. "Bude tak na první pohled zřejmé, za jaké ceny se v českých nemocnicích obvykle nakupuje," řekl Heger.

Ministr také podotkl, že by se koncepce měla věnovat i otázce specifikací zdravotnických přístrojů. "To je oblast, kde se kromě předražených zakázek utrácí také mnoho peněz. Jde o to, že například malá nemocnice nepotřebuje supervýkonný CT rentgen za 30 milionů, ale bohatě ji stačí ten za 10 milionů. Není ale řečeno, že nákup stroje za 30 milionů je vyhození peněz a automatická zlodějina. Je potřeba se jenom podívat, jestli je takový přístroj potřebný," vysvětlil.

Nejpozději do roku 2012 pak Heger chce dosáhnout úplného zákazu příjmu sponzorských darů od firem, které pro nemocnici nebo jinou organizaci fungují jako dodavatelé, anebo se o dodávky služeb nebo materiálů ucházejí: "Rozhodovat má kvalita a cena nabízených služeb či materiálů, ne sponzorský dar. Pokud firmě zbývá na sponzoring, má i na to prodat nám materiál nebo léky levněji."

Toto opatření se bude podle Hegera týkat i mezi lékaři oblíbené kongresové turistiky. "Za peníze sponzorů na ně lékaři již jezdit nebudou. Pokud bude chtít nemocnice lékaře někam vyslat, bude to za její peníze," prohlásil.

Dodal, že prvním krokem k protikorupčním opatřením je to, že se nově sponzoring firem musí orientovat pouze na vzdělávání. "Sponzorské peníze odteď potečou pouze do vzdělávacích fondů nemocnic," sdělil ministr.

Náměstek ministra Martin Plíšek dodal, že novely by se v tomto směru měl dočkat i zákon o reklamě: "Ten totiž nyní v oblasti reklamy na léky případné postihy řeší spíše domluvou. My bychom rádi, aby to bylo citelnější. Tedy aby přečiny byly pokutovány."

Tvrdší postup by podle něj měly ke sponzoringu zaujmout i farmaceutické firmy a Česká lékařská komora (ČLK) jako profesní organizace. "V tomto duchu by se měly upravit jejich etické kodexy," uzavřel Plíšek.

K tématu:

- Ministr zdravotnictví Leoš Heger nabídl lékařům svou rezignaci

- Prezident ČLK: Musí se přestat krást a hned bude i na platy lékařů

- Slovenští lékaři vezmou místa v českých nemocnicíc

- Požadavky lékařů jsou jako z jiného světa tvrdí odborník

- Heger: Platy ve zdravotnictví porostou od ledna 2012, letos to prostě nejde

- Heger: Kde vzít peníze na vyšší platy lékařů? Pouze lepším hospodaření nemocnic

 

Lékárníci vítají protikorupční komisi

 

Česká lékárnická komora (ČLnK) vítá protikorupční strategii ministerstva zdravotnictví. "Pokud se tato opatření a principy podaří skutečně zavést, bude to bez nejmenších pochybností znamenat významné úspory pro celý zdravotnický systém,“ říká za komoru Michal Hojný.

Komora také tvrdí, že představená strategie potvrzuje zcela zřetelně její názor, že je nutné hledat finanční úspory zejména v trvale rostoucích, v mnoha pohledech dosud ne zcela správně regulovaných segmentech
zdravotnictví.

"Po dlouhých letech se jedná o první konkrétně připravovaný návrh ministerstva zdravotnictví na revidování a řízení cen speciálního zdravotnického materiálu a techniky," uvedl Hojný.

Farmaceutické firmy také vítají protikorupční strategii ministerstva zdravotnictví, nesouhlasí však s omezením přístupu lékařů k vědeckým informacím. Konkrétně se jedná omezení účasti lékařů z fakultních nemocnic na zahraničních odborných kongresech.

"Bohužel, tato opatření povedou k tomu, že českým lékařům z fakultních nemocnic bude odepřen přímý kontakt s mezinárodní vědou a nebudou moci se dále vzdělávat," uvedl Radim Petráš, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podle něj právě kongresy přináší možnost pro mladší lékaře, kteří na nich získávají poznatky nejen od starších kolegů, ale také zcela nové, který rozvoj medicíny přináší.

Petráš navíc upozorňuje na to, že omezený přístup u mladých lékařů rozhodně nepřispěje ke změně jejich rozhodnutí zůstat v českých nemocnicích. Jedním z důvodu jejich odchodu je i právě nevyhovující systém vzdělávání.

Ministerstvo svou koncepci představilo ve čtvrtek. Jejím jádrem jsou změny pravidel pro veřejné zakázky na ministerstvu i v přímo řízených organizacích i omezení sponzoringu ve zdravotnictví.

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články