HN pátrají po osudu tří miliard z hazardu. Miliony našli u matky bývalého poslance ČSSD

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Je to soukromá lékárna, a přesto loni dostala od hazardních firem dva a půl milionu korun. Takový dar je sám o sobě sporný, obzvlášť když za lékárnou stojí matka bývalého poslance ČSSD a exšéfa státního dohledu nad loteriemi Pavla Němce.

Tentokrát jde poprvé o situaci, kdy peníze určené ze zákona na veřejné účely skončily u firmy navázané na bývalého vysokého politika, Foto:SXC

Tentokrát jde poprvé o situaci, kdy peníze určené ze zákona na veřejné účely skončily u firmy navázané na bývalého vysokého politika, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Informují o tom čtvrteční Hospodářské noviny (HN).

HN objevili tento případ v rámci pátrání po osudu více než tří miliard, o kterých se dosud předpokládalo, že je loterijní firmy loni odvedly na charitu. Tentokrát jde poprvé o situaci, kdy peníze určené ze zákona na veřejné účely skončily u firmy navázané na bývalého vysokého politika. Jednatelka lékárny Helena Kulinová, v té době zastupitelka za ČSSD v Mohelnici, se zdráhá vysvětlit, jak peníze od hazardních firem získala. A hlavně: jakou roli v tom hrál její syn. "Zeptejte se jeho," odbyla všechny otázky. A nakonec prohlásila: "Víte, na to já vám nebudu odpovídat."

Lékárna dostala nejvíce peněz od firmy Synot Tip, dalšími přispěvateli byly společnosti AGH VLT, Auto Games a Bonver Win. "Já jsem rozhodně s ničím nepomáhal ani nikam nevolal, tak to nebylo," brání se Němec. Letos ve sněmovně skončil, o dotaci ale firmy rozhodly už v roce 2009. Loni přitom Němec předkládal novelu loterijního zákona, společně s Bohuslavem Sobotkou. "Pan kolega mně nic takového neřekl. Ve sněmovně ale měl upozornit na možný střet zájmů během hlasování, což neudělal," prohlásil Sobotka.

Dárcovské firmy tvrdí, že o vazbě na Němce nevěděly.

-Petr Barták,Mediafax

Kam dál?

- Krize – čas pro hazard. Sázkové kanceláře vloni zažily nejúspěšnější rok v historii

- Čistý zisk Sazky v prvních třech čtvrtletích 2010 překročil miliardu korun

- Fortuna vstoupila na pražskou burzu, jaká je nabídková cena?

Tagy: hazard loterie synot Pavel Němec