Hypermarkety už nebudou smět dávat slevy jak se jim zlíbí

9. 4. 2011 – 7:49 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hypermarkety už nebudou smět dávat slevy jak se jim zlíbí
Antimonopolní úřad během více než roční existence zákona zahájil několik správních řízení kvůli podezření z používání nezákonných praktik, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Obchodní řetězce v Česku by mohly přijít o dominanci. Místo zákona o významné tržní síle, na nějž si obchodníci stěžovali u Ústavního soudu i v Bruselu a jenž má být na podzim zrušen, existují návrhy novelizací norem, které mají moc provozovatelů hypermarketů omezit.

Do zákonů o ochraně hospodářské soutěže a o cenách mají být nově přidány paragrafy, jež mají vztahy mezi velkými obchodníky a jejich dodavateli vylepšit, a to ve prospěch slabších potravinářů a zemědělců. Příliš se ale neliší od těch, které jsou už v zákoně o významné tržní síle.

Novela zákona o cenách, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, například stanovuje, že obchody nesmí - až na výjimečné případy - prodávat zboží za ceny nižší než nákupní.

Zlevnit zboží by obchodníci mohli jen v pěti případech, například při zavádění nových výrobků na trh, při výprodejích poškozených skladových zásob nebo při sezónních výprodejích, jejichž délka ale nesmí přesáhnout 30 dní.

<%Anketa102%>

V novele zákona o ochraně hospodářské soutěže se přesně stanovuje, co je porušením zákona ze strany obchodníků. Zakázány mají být jednostranně nevýhodné smlouvy či platby, které nijak nesouvisí přímo s dodávkou zboží do obchodů - jde například o placení reklamních akcí v souvislosti s otevřením nových prodejen.

Obchody by také neměly vracet zboží těsně před uplynutím lhůty spotřeby. "Zneužíváním významného ekonomického postavení je vracení zboží před uplynutím lhůty spotřeby nebo po datu minimální trvanlivosti (tzv. vratky)," stojí v návrhu zákona, který nyní čeká připomínkové řízení.

Obchody budou také muset platit faktury do třiceti dnů, píše Aktuálně.cz. Právě splatnost faktur je jeden z bodů, který podle dodavatelů zákon o významné tržní síle pomohl alespoň částečně řešit.

V novelizovaných normách už ale nebude upravena a trestána koncepce ekonomické závislosti, tedy to, že dodavatelé vlastně nemají možnost dodávat své zboží jinam a jsou závislí jen na jednom odběrateli.

<%Anketa243%>

Zrušit zákon o významné tržní síle, který prosadili sociální demokraté, a ponechat jen některé jeho pasáže, doporučila meziresortní pracovní skupina složená ze zástupců ministerstev průmyslu a obchodu, financí, zemědělství a také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ke stejnému řešení se přiklonila rovněž podnikatelská rada a Národní ekonomická rada vlády.

Antimonopolní úřad během více než roční existence zákona zahájil několik správních řízení kvůli podezření z používání nezákonných praktik. Výsledek žádného z nich však dosud neoznámil. Kvůli splatnosti faktur úřad vyšetřuje společnosti Kaufland, Ahold a Tesco, dodal online deník Aktuálně.cz.

-Václav Kozák | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články