Hypotéka na chatu je dnes už běžnou záležitostí

2. 6. 2021 – 10:14 | Komerční sdělení | Inzerce

Hypotéka na chatu je dnes už běžnou záležitostí
zdroj: Shutterstock

Češi a chataření! Tyto dvě věci k sobě patří už od nepaměti. To potvrzuje i fakt, že poptávka po rekreačních objektech v posledních měsících o hodně převyšuje nabídku. Rostou i ceny chat a chalup, a to má za následek, že lidé si na jejich pořízení stále častěji berou hypotéku.

Počet nabídek na pronájem a prodej chat je dokonce o polovinu nižší než loni. Za změnu na trhu s chatami, chalupami a zahrádkami může také současná pandemie, se kterou se pojí omezení volného času a cestování.

Jen za poslední rok a půl ceny chat a chalup stouply v průměru o 350 000 Kč. Chatu tedy letos pořídíte v průměru za 1 547 000 Kč, zatímco v roce 2019 to bylo 1 198 000 Kč. To však nijak neodradilo zájemce o koupi chaty či chalupy, ti jen přestali financovat koupi pouze z našetřených peněz a začali používat k financování i hypotéku.

Jak velkou hypotéku na chatu dostanete?
Částka, kterou můžete financovat hypotékou, se liší. Každá banka má pravidla nastavena podle sebe. Například v České spořitelně dostanete hypotéku do výše 80 % LTV (z anglického „Loan To Value, česky „půjčka proti hodnotě“). Jinými slovy, pokud je rekreační objekt v zajištění, můžete pomocí hypotéky od České spořitelny získat financování až do 80 % hodnoty nemovitosti.

Klíčové je tu slovní spojení „hodnota nemovitosti“. Tu totiž neurčuje prodejce, ale odhadce (znalec). To bohužel může být kámen úrazu, protože v dnešní době bývají nemovitosti nadhodnocené a jejich prodejní cena neodpovídá skutečné hodnotě nemovitosti. Rozdíl často může být 10–20 %, nebo i více. Hodnota nemovitosti pak zdaleka nemusí dosáhnout na kupní cenu.

Podobným způsobem můžete financovat také koupi rekreační nemovitosti a její rekonstrukci. Pokud však chcete po rekonstrukci chatu rekolaudovat na rodinný dům, budete si muset zajistit číslo popisné.

Hypotéku si (ne)můžete vzít i na nákup zahrady
Zahrádku s obyčejným zahradním domkem není možné hypotékou financovat, pokud má sloužit bance zároveň jako zástava. Stavba totiž musí splňovat několik podmínek: musí mít číslo evidenční a musí být možné ji trvale obývat. Zástavou ale může být pozemek, pokud je určen k výstavbě bydlení.

Je to běžná praxe, která vychází z podmínek pro oceňování nemovitostí. Sleduje se zejména to, jestli je nemovitost pevně spojena se zemí, možnost trvalého obývání (WC, koupelna, kuchyň, vytápění), zda existuje právně i fakticky přístup, míra opotřebení nemovitosti, existence sítí, existence jiných rizik.

Potřeba je ohlídat i to, že je k pozemku vedena přístupová cesta. Bez fyzického i právního přístupu k vaší vysněné nemovitosti na ni hypotéku nedostanete. Přístupová cesta je častý problém zejména u chat a chalup v chatových osadách, nebo na samotách. „Fyzicky tam cesta je, ale vede přes pozemek někoho jiného a chybí věcné břemeno, takže po právní stránce vlastně přístup neexistuje,“ vysvětluje Marian Holub z České spořitelny.

Dává tedy smysl, že nemovitost, ke které se člověk nedostane jinak než helikoptérou, pak logicky nemá žádnou cenu a banky takovou nemovitost jako zástavu nepřijmou.

Pokud se chystáte pořídit si chatu, chalupu nebo jiný rekreační objekt, zapřemýšlejte o tom, jaké možnosti financování máte. Myslete však na to, že kvůli vysoké poptávce budete muset jednat rychle, jinak byste o nemovitost přijít.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články