Investujte do zdravého spánku: 5 kroků, jak vybrat kvalitní matraci

18. 1. 2021 – 8:00 | Komerční sdělení | Inzerce

Investujte do zdravého spánku: 5 kroků, jak vybrat kvalitní matraci
zdroj: Jakari Ward on Unsplash

Probouzíte se ráno unavení a bez energie? Klíčem ke zdravému spánku není drahá postel z masivu, ale kvalitní matrace. Připravili jsme pro vás průvodce, který vám pomůže vybrat matraci na míru vašemu tělu i rodinnému rozpočtu.

Při výběru matrace na FAVI.cz se nerozhodujte pouze podle ceny. Věřte, že investice do kvalitní matrace se vám mnohonásobně vrátí. Nejen tím, že ušetříte za masáže a rehabilitační cvičení, ale především snížíte riziko chronického onemocnění zad, které trápí velkou část populace nad 40 let. V neposlední řadě ten pocit, kdy se ráno probouzíte skutečně odpočatí, je k nezaplacení.

Jak vybrat matraci na míru
Správná tvrdost je při výběru matrace klíčovým parametrem. Je proto dobré mít hned od začátku jasno v tom, zda potřebujete matraci měkkou, střední či tvrdou. To závisí nejen na vašich osobních preferencí, ale také vaší hmotnosti nebo poloze při spánku. Měkké matrace jsou vhodné pro spaní na boku i na břiše a díky své elasticitě jsou pohodlné zejména seniorům a lidem s ortopedickými problémy. Středně tvrdé matrace jsou pak ideální pro ty, kteří polohy během spánku často střídají a jsou zároveň takovou zlatou střední cestou pro manželské postele. Tvrdší matrace jsou obecně nejzdravější volbou pro děti a lidi s vyšší hmotností, kterým poskytne dostatečnou oporu páteře.

Co se týče výšky matrace, platí, že čím vyšší, tím větší komfort během spánku. Obecně lze doporučit výšku matrace alespoň 15 cm. Pro seniory a jedince s ortopedickými problémy je pak ideální výška 20 cm a více.

Pružinová, nebo pěnová?
Každý materiál i typ matraci mají své výhody i nevýhody. Ty pružinové jsou vysoce elastické a perfektně se tak přizpůsobím vašemu tělu, pod jehož váhou se navíc jen tak neproleží. Naopak pěnové matrace jsou lépe prodyšné a dobře odvádí teplo, což ocení zejména alergici a lidé, kteří se hodně potí.

Užitečné tipy pro výběr matrace

  • Matrace by měla být o 20 cm delší, než je vaše výška.
  • Tvrdost matrace vybírejte podle vaší hmotnosti, nejčastější polohy při spánku a také věku.
  • Životnost matrace je zhruba 7 let.
  • Optimální výška matrace pro komfortní spánek je 15 cm.
  • Kvalitní matrace jsou vyráběny ze zdravotně nezávadných materiálů a jsou značeny certifikátem kvality.

Kolik do nové matrace investovat?
Nejlevnější matrace lze pořídit zhruba za 2 000 korun, mívají ale většinou nižší nosnost, chybí jim praktické potahy a komfortní zóny, které přizpůsobí tvrdost matrace pro každou část těla. Do 5 000 korun už pak můžete najít kvalitní matraci se speciálními hypoalergeními či ortopedickými vlastnostmi. Pokud se rozhodnete investovat do matrace více než 5 000 korun, pohlídejte si, že má prodlouženou záruční dobu a alespoň 7 zón tvrdosti. A jak vybrat postel? Vsaďte na netradiční styl a vyberte si z nabídky starožitných postelí.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,450
USD 22,990 23,170
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články