Jak vybrat nejlepší slunečník na zahradu, terasu nebo balkon?

15. 3. 2021 – 15:02 | Komerční sdělení | Inzerce

Jak vybrat nejlepší slunečník na zahradu, terasu nebo balkon?
zdroj: Unsplash.com

Ať už máte zahradu, balkon nebo terasu, poradíme vám, jak si vybrat kvalitní slunečník, který odolá rozmarům počasí, zároveň ale poskytne příjemný stín a chládek pro snídaně, odpolední kávu i grilování s přáteli.

Slunečník, stolek a pár židlí. To jsou základy pohodlného venkovního posezení, které pak jen stačí doladit pár drobnostmi a vytvoříte tak venkovní prostor pro odpočinek i chvíle s přáteli pod širým nebem. Můžete si potom vychutnat domácí citronádu ve starožitné karafě přímo u vás na zahradě.
Zatímco při výběru venkovního nábytku záleží hlavně na kvalitě materiálu, u slunečníků je nutné si posvítit hned na několik faktorů.

Konstrukce slunečníku: kovová, nebo dřevěná?
Mezi ty nejkvalitnější patří rozhodně slunečníky s kovovou konstrukcí. Ta se vyrábí buď z oceli, nebo hliníku. A oba typy mají svá pro i proti. Slunečníky s hliníkovou konstrukcí jsou lehké a odolné, hodí se tak na menší balkony, kde nejsou vystaveny prudkým nárazům větru. Naopak slunečníky s ocelovou konstrukcí bývají těžší a tím pádem i odolnější vůči poryvům větru. U dražších modelů bývá navíc kov ošetřen ještě speciálním ochranným nátěrem. Ten zabraňuje rezavění a chrání tak kovovou kostru před deštěm i ostrými slunečními paprsky, což ocení zejména majitelé teras. Na zahradu se pak hodí slunečník s dřevěnou konstrukcí, který dokonale splyne s okolní zelení. A díky ochranným nátěrům je navíc dřevo srovnatelně kvalitní a odolné jako kov.

Konstrukce, která se přizpůsobí prostoru
Při výběru slunečníku se soustřeďte nejen na materiál konstrukce, ale také její typ. Slunečníky se středovou tyčí bývají poměrně stabilní, snadno se s nimi manipuluje a seženete je ve všech cenových relacích. Čím dál tím oblíbenější jsou ale také slunečníky s takzvanou boční nohou. Tento typ má nosnou tyč umístěnou z boku, což skýtá daleko více prostoru k sezení. Slunečník lze naklápět jak horizontálně, tak vertikálně a stínění tak snadno přizpůsobíte jakémukoliv místu na míru.

Tvar stínidla vybírejte podle místa
Tvar slunečníku vybírejte zejména podle dispozic prostoru, který chcete zastínit. Na symetrické balkony a terasy je ideální čtvercový tvar, jenž místo zastíní a zároveň působí elegantním dojmem. Naopak kruhovité slunečníky se perfektně hodí na zahrady, kde vytvoří příjemný zastíněný ostrůvek. Většina slunečníků má stínidla vyrobená z polyesteru, který rychle schne a je poměrně odolný. Počítejte s tím, že tmavší látky mají tendence pod ostrými slunečními paprsky blednout. Při výběru se proto dívejte i na takzvaný stupeň stálobarevnosti, s jehož hodnotou roste i odolnost vůči UV záření. Součástí balení bývá většinou i stojan, který se postará o stabilitu slunečníku. Myslete na to, že na otevřených terasách a zahradách musí být slunečník pevně ukotven, podstavec proto naplňte pískem, nebo kamením, aby byly dostatečně těžké.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,450 24,570
USD 23,950 24,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články