KSČM chtějí podplácení bez trestu, když se korupčník obrátí na policii

29. 5. 2011 – 8:25 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

KSČM chtějí podplácení bez trestu, když se korupčník obrátí na policii
Novela by podle představ autorů měla přispět k účinnějšímu tažení proti různým formám korupce, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Lidé, kteří poskytli úplatek, by se v budoucnu mohli vyhnout trestu, pokud se ihned obrátí na policii či státní zastupitelství, počítá s tím novela trestního zákona poslanců KSČM. Předlohu projedná ve čtvrtek vláda Petra Nečase (ODS).

"Návrh zajišťuje beztrestnost osob, které úplatek či jinou výhodu nebo prospěch slíbily nebo poskytly proto, že o to byly požádány. Podmínkou je, že o tom dobrovolně a bez odkladu učiní oznámení státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu. V něm poskytnou úplnou a pravdivou výpověď o skutečnostech významných pro objasnění věci. Dalším předpokladem je, že vydají získaný prospěch," píšou poslanci v důvodově zprávě.

Novela by podle představ autorů měla přispět k účinnějšímu tažení proti různým formám korupce. Současně přitom vytahují ještě jeden trumf, kterým se snaží zvýšit šance návrhu na schválení. "Oproti návrhům na zavedení institutu tzv. korunního svědka i dalším je tento mnohem jednodušší," zdůrazňují poslanci.

V případě, že dá vláda návrhu zelenou a předlohu schválí obě parlamentní komory, vrátila by se do Česka praxe, běžná ještě v době, než v účinnost vešel nový kodex trestního práva. Obdobné ustanovení týkající se úplatků se již nacházelo v dříve platném trestním zákoně, který pozbyl platnosti ke konci roku 2009. "I přesto, že ho zahraniční odborníci hodnotili velice příznivě, do nového zákoníku převzato nebylo. Současná právní úprava tak neumožňuje využít svědectví osob, které jsou k uplácení nuceni i proti své vůli a v případě, že věc oznámí orgánům činným v trestním řízení, se vystavují nebezpečí trestního postihu," píše se mimo jiné ve zprávě.

- K uplácení při zadávání veřejných zakázek se přiznaly 4 z 10 stavebních firem

- Co dělat s korupcí? Nic, myslí si lidé

- V Česku není korupce. Je to normální krádež říká ekonom Tomáš Sedláček

- V boji s korupcí chybí vůle, nebo zbraně?

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,840
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články