Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku

2. 9. 2010 – 19:20 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku
Ruské spotřební daně na cigarety a alkohol jsou přitom jedny z nejnižších v Evropě, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Lidé, kteří kouří a pijí alkohol, pomáhají státu. Prohlásil to ve středu ruský ministr financí Alexej Kudrin, kterého cituje agentura Interfax.

"Když denně vykouříte krabičku cigaret, znamená to, že pomáháte řešit sociální problémy státu. Dáváte státu peníze v daních. Pomáháte tím sociálním službám a přispíváte k tomu, aby se zvýšila míra porodnosti," řekl ministr poté, co ruská vláda oznámila vyšší zdanění alkoholu a tabákových výrobků.

"Lidé by to konečně měli pochopit. Ti, kdo pijí i ti kdo kouří, dělají mnoho pro to, aby pomohli státu," poznamenal ministr v rozhovoru s novináři.

 

<%Anketa160%>

 

Spotřeba alkoholu i cigaret je Rusku extrémně vysoká, 65 procent dospělých lidí kouří a průměrný Rus vypije 18 litrů tvrdého alkoholu, zejména vodky, za rok.

Ruské spotřební daně na cigarety a alkohol jsou přitom jedny z nejnižších v Evropě. Vláda se je rozhodla zvýšit. Začne s cigaretami. Nyní se za tisícovku cigaret s filtrem platí daň 250 rublů, do tří let se má zvýšit na 590 rublů, to je v přepočtu 371 korun.

Toto rozhodnutí vlády mnoho Rusů patrně rozezlí. Interfax připomíná, že na přelomu 80. a 90. let byl v zemi nedostatek cigaret. Tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov pod tlakem rozhodl o jejich urychleném nákupu v zahraničí.

-Pavel Jégl, Mediafax

Kam dál?

- Kuřáci se státu nevyplatí - více stůňou a brzy umírají

- Třetina restaurací po novele zákona zakázala kouření

- Ceny cigaret porostou. Vzroste spotřební daň a stát tak vydělá 2,4 mld korun

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,340 25,460
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články