Láká vás investice do bytů a příjem z pronájmu? Máme tipy

28. 5. 2015 – 0:10 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Láká vás investice do bytů a příjem z pronájmu? Máme tipy
Vlastníci bytů nejčastěji pronajmou byt za 25 dní. Při prodeji musí počítat s dobou čtyřikrát i pětkrát delší. Pouhých 15 dní, resp. 16 dní potřebují k pronájmu v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde se vzhledem k nízké nabídce po bytech k pronájmu jen zapr | zdroj: NašePeníze.cz

Největší zájem při pronájmu v České republice je o menší byty. Největší nabídku bytů nalezneme v Korunní ulici v Praze. Větší byty a rodinné domy se mnohem častěji prodávají než pronajímají. Ideálním bytem je 2+1 nebo 2+kk po rekonstrukci v cihlovém domě. Vyplývá to z průzkumu Realita českých realit serveru Sreality.cz za březen a duben 2015.

 „I když se pronajímají zejména byty, desetinu pronajímaných nemovitostí tvoří rodinné domy a garáže. Ve Středočeském či Jihomoravském kraji, kde se daří tuzemské turistice, nalezneme v nabídce i chaty. Ostatní nemovitosti, jako např. vily či chalupy, jsou na trhu pronájmů spíše raritou,“ uvádí Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz.

Byt pronajmete za necelý měsíc

Vlastníci bytů nejčastěji pronajmou byt za 25 dní. Při prodeji musí počítat s dobou čtyřikrát i pětkrát delší. Pouhých 15 dní, resp. 16 dní potřebují k pronájmu v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde se vzhledem k nízké nabídce po bytech k pronájmu jen zapráší. Naopak nejdéle se bude nabízet byt k pronájmu v Ústeckém kraji (29 dní) a Libereckém kraji (28 dní).

Doba, za kterou je nemovitost pronajata, není podmíněna cenou pronájmu. Ukazují to například nízké ceny pronájmu na Liberecku a Ústecku, kde si malý byt pronajmete i za 5 000 korun za měsíc, a naopak vysoké ceny v Praze (9 375 korun za měsíc).

Nejlépe se pronajímají menší byty

Z 92 procent je nabídka bytů k pronájmu tvořena byty jednopokojovými až třípokojovými. Nejčastěji pronajímanými byty jsou pak byty dvoupokojové (40 procent).

clipboard0747_1

Prodej jak bytů, tak i domů a garáží, ať už více či méně převyšuje pronájem. Výjimkou jsou ovšem byty jednopokojové, jejichž pronájem je častější než prodej.

clipboard0748_1

Rodinné domy se příliš nepronajímají

V inzerci nabídky domů k pronájmu téměř nenalezneme. Převážná většina (96 procent) je nabízena k prodeji. Když už na pronájem domu narazíme, bude to v 63 procentech případů v Praze či Středočeském kraji. „Rodinné domy si nejčastěji pronajímají společnosti, které v regionu působí a potřebují si tam zajistit místo, odkud mohou jejich zaměstnanci pracovat či kde je mohou ubytovat. Proto je největší nabídka právě v Praze či blízkém Středočeském kraji. Pronájem rodinného domu soukromou osobou je dle mé zkušenosti spíše výjimkou,“ uvádí Michal Zadák.

clipboard0749_1

Na pronájmy bytů má vliv zejména míra nezaměstnanosti a migrace obyvatel. Praha s nízkou mírou nezaměstnaností a největším ročním přírůstkem obyvatel  proto představuje, co do počtu nabídek, největší nájemní trh. „Jednoduše řečeno je zde po bytech velká poptávka a jejich pronájem může vlastníkům zajistit slušný zisk. Podobnou situaci můžeme sledovat v plzeňském či jihočeském regionu. To, že zde nájemní byty mizí z nabídky takovou rychlostí, způsobuje jejich menší množství i nižší cena,“ shrnuje Michal Zadák.

Ceny se liší podle regionů

Nejlevnější byty jsou v nabídce Moravskoslezského kraje, kde pronajímatel získá nejčastěji 6 000 korun za měsíc. Na druhou stranu jeden z nejdražších nájmů zaplatí zájemci o bydlení v Jihomoravském kraji.

„Při hledání příčiny cenového rozdílu nám může napovědět pohyb obyvatel. Ze severu Moravy se podle ČSÚ ročně odstěhuje na tři tisíce lidí, což je nejvyšší úbytek obyvatel vzniklý stěhováním v celé ČR. Není se čemu divit, když se zde míra nezaměstnanosti pohybuje okolo osmi procent. Je tedy možné říci, že lidé hledají uplatnění jinde, třeba právě v Jihomoravském kraji, respektive Brně. Při bližším pohledu na data z Jihomoravského kraje totiž zjistíme, že značná část nájemního bydlení se nachází právě tam. K dispozici jsou v Brně hlavně menší byty – jedno a dvoupokojových bytů je zde téměř třikrát více než tří a čtyřpokojových. Cenu zde tedy znovu ovlivňuje zvýšená poptávka, zejména po malých bytech pro studenty či přistěhovalou novou pracovní sílu,“ uzavírá Michal Zadák.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články