Lidé s vysokými příjmy platí více na daních, procenta se jim však nezvýší

24. 11. 2010 – 12:29 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé s vysokými příjmy platí více na daních, procenta se jim však nezvýší
Vláda odmítla zvýšit daně pro lidi s příjmem nad 1,2 milionu korun ročně | zdroj: NašePeníze.cz

Příjem lidí, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně, se vyšší sazbou danit nebude. Novelu zákona poslanců ČSSD vláda Petra Nečase (ODS) ve středu zamítla.

Novela zákona bezdůvodně a nesystémově zasahuje do stávajícího daňového řádu," vysvětlil premiér.

Sociální demokracie je přesvědčená, že 30procentní daň pro vysokopříjmové občany by umožnila solidárnější sociální systém. Lidé s příjmem více než 100 tisíc měsíčně by odváděli na daních vyšší částky a více by tak přispívali i ke snižování schodku veřejných financí. 

<%Anketa28%>

Přijetím návrhu by se Česko vrátilo před rok 2008. Jednu sazbu daně z příjmu fyzických osob zavedla od 1. ledna 2008 až vláda Mirka Topolánka (ODS).

Rovná 15procentní daň podle ČSSD zcela narušila princip společenské solidarity. Platná navíc měla být jen pro rok 2008. Pak se měla snížit na 12,5 procenta, nakonec ji ale Topolánkův kabinet zachoval.

"I tyto náhlé změny ukazují na celkovou nekoncepčnost a nepředvídatelnost daňové politiky bývalé vlády M. Topolánka, která uvedené daňové úpravy prosadila. Výsledkem tohoto experimentu s takzvanou rovnou daní je prohlubování deficitu státního rozpočtu," kritizovali předkladatelé z ČSSD.

-Pavlína Hermánková,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články