Lidé vzali po volném dni obchody útokem, leckde se tvořily dlouhé fronty

4. 4. 2021 – 6:04 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé vzali po volném dni obchody útokem, leckde se tvořily dlouhé fronty
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Do většiny obchodů v sobotu přišlo o 50 až 70 procent více zákazníků než v běžný víkendový den, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Prodejny nemohly být z rozhodnutí vlády v boji proti pandemii koronaviru letos mimořádně otevřené na Velký pátek. 

Obvykle o Velikonocích nefungují podle zákona o prodejní době obchody nad 200 metrů čtverečních jen na Velikonoční pondělí. Kvůli dni uzavření navíc obchodníci evidují větší počet nakupujících už od středy.

"Musím pogratulovat ministru promořování Blatnému (ministr zdravotnictví Jan Blatný za ANO, pozn.). Páteční uzavření obchodů byl skutečně skvělý způsob, jak zbytečně zvýšit koncentraci lidi," napsal v sobotu Prouza na twitteru. SOCR vyzval na začátku týdne vládu, aby své prosincové usnesení o uzavření prodejen ve svátek změnila a na Velký pátek udělila výjimku. Kabinet ale opatření nechal v původním znění.

Obchodníci podle s větším počtem zákazníků ale počítali, posílili směny u pokladen i u pultového prodeje. Situaci přizpůsobili závozy potravin, aby byly prodejny po celý víkend přes vysoký nápor nakupujících dobře zásobené. Přesto s předstihem upozorňovali, že vzhledem k limitu 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka se může stát, že na některých místech se mohou vytvořit fronty.

Například Globus o aktuální naplněnosti svých hypermarketů informuje na webových stránkách a v mobilní aplikaci. Podle zjištění ČTK byla v sobotu odpoledne obsazenost většinou kolem 40 až 50 procent. Například v Pardubicích byla naplněnost 60 procent, hypermarket v Praze-Zličíně byl obsazený z 57 procent.

Kvůli pandemii mohou momentálně fungovat jen vybrané prodejny jako potraviny, drogerie, optiky či květinářství. V sobotu i v neděli mají otevřeno v běžné provozní době. Na Velikonoční pondělí zůstanou zavřené, v provozu budou moci být jen lékárny, čerpací stanice nebo obchody na letištích či nádražích.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,590 23,770
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články