Lidí žijících v nájmech bude přibývat

26. 4. 2017 – 0:00 | Bydlení | red | Diskuze:

Lidí žijících v nájmech bude přibývat
Ilustrační foto | zdroj: Central group

Realitní trh začíná pociťovat ochlazení. Hypotéky opět zpřísnily, úrokové sazby i ceny nemovitostí pokračují v růstu, nabídka nemovitostí se tenčí a nájmy zdražují. Vývoj přesto naznačuje, že by se k nájemnímu bydlení mohlo začít uchylovat stále více lidí.

Česká národní banka (ČNB) od dubna opět zpřísnila svá doporučení. Lidé tak již horko těžko získají hypotéku nad 80 % hodnoty zástavy nemovitosti (LTV). K tomu ještě potřebují další 4 % hodnoty nemovitosti na zaplacení daně z nabytí.

Další zpřísnění v podobě zákona o ČNB

Dostupnost úvěrů na bydlení by se mohla od července navíc ještě zhoršit s příchodem novely zákona o ČNB. Současná podoba novely by mohla zpřísnit i další parametry poskytování hypoték (kromě LTV i LTI či DSTI). „Při posuzování úvěruschopnosti je přitom třeba zohlednit mnoho individuálních aspektů. Není logické uchýlit se k posuzování úvěruschopnosti makro regulací, protože tím prakticky znemožníme pořízení nemovitosti takovým klientům, kteří jsou bonitní, mají dostatečný majetek, ale momentálně nízké příjmy,“ říká Omar Koleilat, předseda představenstva Asociace developerů. Problémy získat hypotéku by se dotkla především mladých rodin.

Novela však představuje také riziko pro stávající majitele hypoték, kteří by ztratili možnost refinancování na konci fixace. Mohlo by tak dojít ke stagnaci celého rezidenčního trhu. „Dle zkušeností developerů je dnes většina prodávaných bytů financována právě hypotékou. Pokud by ČNB v budoucnu přistoupila k opravdu tvrdé regulaci, dojde zcela jistě ke stagnaci celého trhu,“ upozorňuje na rizika potenciální makro regulace nemovitostního trhu v podobě dalšího omezení hypoték předseda Asociace developerů.

Ceny nemovitostí i sazby letí vzhůru

Se začátkem roku navíc začaly růst úrokové sazby hypotečních úvěrů. Podle průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindex se sazby odrazily na začátku roku ode dna z prosincových 1,77 % na únorových 1,95 %.

Průměrná nabídková cena nových volných bytů se podle Deloitte develop indexu v listopadu a prosinci loňského roku zvýšila o 5,4 % na 85 320 korun za metr čtvereční. Meziročně došlo k téměř pětinovému nárůstu a během ledna a února letošního roku o dalších 2,5 % na 88 500 korun za metr čtverečních. Zároveň se tenčí nabídka volných bytů, která poklesla meziročně od loňského ledna z 6200 na 4 220 bytů.

Nájmy zdražují, přesto by brzy mohly hrát prim

Češi stále považují vlastnické bydlení za nejlepší alternativu bydlení. Téměř 80 procent z nich vidí vlastní bydlení jako výbornou investici. Zájem o investiční nemovitosti by měl proto přetrvat i v příštích měsících.

„Tato prognóza souvisí s nedostatkem alternativních investičních produktů a přirozenou důvěrou lokálních investorů v realitní trh, kterou zatím výrazně neotřásla ani snižující se dostupnost nových bytových jednotek, jejich cenový nárůst a podstatné změny na hypotečním trhu. Nájemní byt proto zůstává atraktivní z hlediska investičního nákupu, pro méně bonitní se však pomalu stává jedinou alternativní možností při řešení vlastního bydlení,“ říká Denisa Višňovská, partner realitní kanceláře Lexxus.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.10.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,440
USD 23,170 23,350
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články