LTE je hitem, pozor však na výběr telefonu i pokrytí

27. 5. 2015 – 19:46 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

LTE je hitem, pozor však na výběr telefonu i pokrytí
Operátoři by do konce roku rádi pokryli rychlou sítí většinu populace. Slovíčko populace je tu klíčové. Nejde totiž o pokrytí území. LTE stále bude doménou měst, i když už nepůjde jen o velké aglomerace. Foto:SXC, Text: dTest | zdroj: NašePeníze.cz

Rychlá síť je hitem poslední doby. Během uplynulých dvanácti měsíců se rozšířilo pokrytí i nabídka telefonů, které ho umějí využít. Označení „LTE podporováno“ vám však vždy nezaručí, že se budete moci do této sítě připojit. Co si podle sdružení spotřebitelů dTest ohlídat, pokud toužíte po rychlém internetu v mobilu?

Operátoři by do konce roku rádi pokryli rychlou sítí většinu populace. Slovíčko „populace“ je tu klíčové. Nejde totiž o pokrytí území. LTE stále bude doménou měst, i když už nepůjde jen o velké aglomerace. V zapadlých vískách a především na cestách neobydlenou krajinou si v nejbližší budoucnosti musíte vystačit s klasickým 3G či dokonce 2G.

Podle vyjádření operátorů se teď čeká, jak na nabídku zareagují zákazníci. Ačkoliv nabídka telefonů s podporou LTE je stále širší, má je dosud jen menšina uživatelů. Například T-Mobile v dubnu uvedl, že se do této sítě připojuje jen 7 % z celkového množství přístrojů. Přinejmenším donedávna totiž modul pro příjem tohoto signálu obsahovaly spíš telefony vyšší střední třídy. I když se to mění, LTE pravděpodobně nebude hlavním motivem, proč by chtěl běžný uživatel měnit telefon za nový. Proto se bude čekat, až staré přístroje doslouží.

Pokud váš telefon zrovna dosluhuje nebo po rychlém internetu toužíte, dejte si pozor na konkrétní frekvence, na kterých váš operátor LTE provozuje. V Evropě se používá standard FDD LTE. Problém může nastat v případě čínských smartphonů. Ačkoli dávno nejsou plastovými krabičkami a mohou předčít i známé značky s nepoměrně vyšší cenou, liší se právě v používaných frekvencích a s čínským standardem TDD LTE si v Evropě nevystačíte.

Zaměřte se také na konkrétní kmitočtová pásma. Ani popisek FDD LTE není stoprocentní zárukou. Zatímco ve světě se používají hlavně kmitočty 1800 a 2100 MHz, u nás můžete narazit i na 800 a 900 MHz. Například Vodafone využívá pro LTE 900 MHz, ale tato frekvence mnoha alternativním značkám chybí. Prodejci mobilů to rádi opomíjejí zmínit, dokonce i u velkých obchodů narazíte na obecný popisek "LTE podporováno". Po zasunutí SIM pak zjistíte, že jste stále na 3G síti, protože přístroj není s kmitočtem 900 MHz kompatibilní.

U klasických výrobců mobilů, kteří se orientují hlavně na Evropu a Ameriku, na tento neduh však narazíte v minimální míře. Pokud uvádějí LTE, v drtivé většině podporují všechny čtyři důležité frekvence.

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články