Lze se pojistit proti zdražení elektřiny?

21. 5. 2021 – 12:09 | Komerční sdělení | Inzerce

Lze se pojistit proti zdražení elektřiny?
zdroj: Tisková zpráva

Ceny elektřiny letí nahoru, postupně zdražují všichni dodavatelé elektřiny. Na vině je hned několik okolností. Lze se proti tomuto zdražení bránit?

Cena na burze roste
Dodavatelé kopírují v cenách elektřiny pro maloodběratele pohyb cen na burze energií, kde elektřinu nakupují. A ta je v současné době nejvyšší za několik let, meziročně vzrostla o 12 EUR za megawatthodinu. Hlavním tahounem růstu je cena emisních povolenek, které si musí koupit každý velký znečišťovatel. Emisní povolenky jsou extrémně drahé, nejdražší v historii, aktuálně se prodávají za bezmála 50 EUR za megawatthodinu. Předpokládá se ovšem další raketový růst, jejich cena by měla být do konce roku více než dvojnásobná. Dalším důvodem je uzavírání jaderných a uhelných elektráren v Německu. Tamní trh je totiž úzce propojený s naším.

Doba fixace
Znamená to, že je levná elektřina pro maloodběratele minulostí? Ne tak docela. Existuje jistá možnost, jak si cenu za kwh ochránit a zdražení se alespoň na určitý čas ubránit. Touto možností je fixace ceny elektřiny, která má právě nyní velký smysl. Smlouvy s dodavateli elektřiny se totiž uzavírají buď na dobu neurčitou, kdy je možné smlouvu kdykoliv vypovědět, nebo na dobu neurčitou, zpravidla na rok až tři roky. Po tuto dobu nelze bez značných sankcí smlouvu vypovědět, na druhou stranu se není třeba trápit s cenou elektřiny, ta je totiž po toto období stále stejná. Pokud si tedy nyní zafixujete elektřinu, pak vás růst ceny emisních povolenek a další okolnosti nemusí určitou dobu trápit. Čím delší doba, po kterou si cenu zafixujete, tím vyšší bude cena a naopak.

Kde fixovat?
Elektřinu ale zdražují všichni dodavatelé, ti, kdo to neučinili, se zcela jistě brzo přidají. „My jsme s dodavateli elektřiny, se kterými úzce spolupracujeme, vyjednali, že ještě po určité období můžeme nabízet tarify elektřiny podle starých ceníků, které na zdražení nereagovaly. Zákazníci na Kalkulátor.cz si mohou objednávat ještě nyní tarify, které jsou cenově příznivé, a ochránit se tak před zdražením,“ uvádí Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz, která se zabývá srovnáváním a hlídáním cen energií a pojištění.

Na webu je k dispozici kalkulačka elektřiny, díky které je srovnání snadné. Zákazník potřebuje pouze údaje z posledního vyúčtování, jako je jeho spotřeba za poslední období, spotřeba ve vysokém a nízkém tarifu, údaj o tarifu a dodavateli elektřiny, využívaný tarif, jistič, distribuční sazba. Polovinu z ceny elektřiny tvoří distribuční poplatky, proto je třeba zadat také SPZ obce, kde se odběrné místo nachází. Srovnání provede algoritmus během chvíle a zákazník si následně může vybrat některý ze zobrazených tarifů. Ty, které jsou označené jako garantované, lze uzavřít pohodlně díky webu Kalkulator.cz a jeho specialistů. Ti se zákazníkem vyřeší i odchod od původního dodavatele elektřiny a řádné vypovězení smlouvy, dále uzavření smlouvy s novým dodavatelem. Přechod od jednoho dodavatele k druhému tak bude hladký a bez jakéhokoliv rizika.

Autor: Michaela Kadlecová

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články