Maďarská vláda chce rozšířit daň z nezdravých potravin i na kávu

8. 10. 2011 – 11:32 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Maďarská vláda chce rozšířit daň z nezdravých potravin i na kávu
Zákon o speciálním zdanění škodlivých potravin z dílny vládní strany Fidesz maďarský parlament schválil v polovině července, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Maďarská vláda plánuje uvalit speciální daň z nezdravých jídel a nápojů i na kávu a další druhy potravin.

Podle maďarského listu by se také měla zvýšit sazba v případě potravin, na které se již nyní vztahuje tzv. chipsová daň. Nová legislativa týkající se výrobků s vysokým obsahem sacharidů, soli a kofeinu přitom platí jen něco přes měsíc. Zástupci potravinářského průmyslu tvrdí, že vláda s nimi zatím nekonzultovala žádné návrhy na změny.

Zákon o speciálním zdanění škodlivých potravin z dílny vládní strany Fidesz maďarský parlament schválil v polovině července a do platnosti vstoupil 1. září. Důsledkem je mírné zvýšení cen slazených a energetických nápojů či sladkého pečiva. Vláda si od opatření slibuje dodatečné příjmy do státního rozpočtu, které by měly v roce 2012 dosáhnout přibližně pěti miliard forintů (zhruba 418 milionů Kč). Podle listu Népsabadság ale skutečný výnos může být nižší, protože se prodávající před zavedením daně patrně předzásobili.

-Simone Radacicova | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články