Majetek bez prokázaní původu má být zdaněn 76 procenty. Je to správné?

12. 11. 2011 – 20:44 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Majetek bez prokázaní původu má být zdaněn 76 procenty. Je to správné?
Pokud člověk nevysvětlí a neprokáže původ svého majetku, zaplatí daň ve výši 76 procent, plánují sociální demokraté, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pokud člověk nevysvětlí a neprokáže původ svého majetku, zaplatí daň ve výši 76 procent, plánují sociální demokraté. Daň ve výši 76 procent uvalená na majetek, u něhož člověk neumí prokázat původ, však podle některých politiků odporuje zásadám demokratického státu. Podle ekonomů je to nerealizovatelný populismus.

"Základní princip daňového řádu je, že důkazní břemeno je na státu a nikoliv na daňovém poplatníkovi," uvedl Kalousek. Prohlásil, že chtít po majiteli, aby dokazoval nabytí svého majetku, odporuje zásadám evropských demokratických států. "To by bylo stejné, jako kdyby občan dokazoval svou nevinu místo toho, aby mu jeho vinu prokázal státní zástupce," řekl ministr.

"ČSSD toto opakovaně prosazuje a já to pokládám za fatální nesmysl. Administrativa s tím spojená bude mnohem vyšší než faktický výnos, který by z toho návrhu mohl reálně vzejít," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Doplnil, že je to plán levice zalíbit se veřejnosti, když sebere bohatým, to, co nemohou prokázat.

"Takto vysoké zdanění nelegálně nabytých nemovitostí vítám, ale bylo by dobré, aby před ním proběhla daňová amnestie. Lidé by mohli zdanit své příjmy, které dosud pozapomněli přiznat," uvedl v sobotním rozhovoru pro TV Nova Petr Skokan ze strany Věci veřejné. Takto zdaněné příjmy by podle Skokana mohly znamenat velký přínos do ekonomiky a státní kasy.

"Byla by to jedna z nejvyšších daní na světě. My jsme chtěli prosadit podobnou daň v roce 2005 ve výši 45 procent, ale tehdy to ČSSD nepodpořila," uvedl v sobotu v rozhovoru pro TV Nova předseda KSČM Vojtěch Filip.

Pokud člověk nevysvětlí a neprokáže původ svého majetku, zaplatí daň ve výši 76 procent, plánují sociální demokraté. Návrh, o němž se diskutuje ve straně již delší dobu, ČSSD zapracovala během sobotní ideové konference do programu, s nímž chce uspět příští rok v krajských volbách.

"My bychom rádi zavedli majetkové přiznání, které by lidé museli podávat v okamžiku, kdy si pořizují skutečně velký majetek, ať už jde o nemovitosti nebo cenné papíry," vysvětlil Sobotka.

Návrh si sociální demokraté představují následně. Pokud by si člověk pořídil například dům za 15 milionů, doložil pouze pět milionů a zbytek, tedy deset milionů, neuměl vysvětlit, tak by oněch deset milionů bylo zdaněno sankční sazbou ve výši 76 procent. "Tyto peníze by se vrátily do státního rozpočtu," dodal Sobotka.

Návrh, který je pro sociální demokraty vlajkovou lodí v boji proti korupci, chce strana prosadit ve sněmovně ještě v tomto volebním období. Pokud se jí to nepodaří, tak to zkusí v Senátu, kde má ČSSD většinovou podporu.

<%Anketa279%>

Proč ne 100% daň?

Zdanění řádně nedoloženého majetku 76 procenty je podle analytika společnosti Citfin Jiřího Šimka dalším populistickým návrhem ČSSD. .

„Pokud byl majetek nabytý nelegálně, měl by majitel přijít o 100 procent. ČSSD tím spíše pokračuje ve své populistické rétorice, kdy a priori předpokládá, že majetek od určité výše je většinou nabytý nelegálně a majitel by měl dokazovat, že jej nabyl legálně,“ domnívá se Šimek.

Podle analytika bude sice návrh znít protikorupčně, pokud však chce ČSSD zdanit nelegálně nabitý majetek pouze 76 procenty, a nikoliv 100 procenty, jde o populismus.

“Je to podobné, jako kdyby ČSSD navrhla, že zavře do vězení každého, kdo neprokáže, že spáchal vraždu. Znělo by to, jako kdyby ČSSD chtěla pozavírat všechny vrahy. A to přeci nezní tak špatně,” doplnil Šimek.

Podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu je takový zákon nerealizovatelný.

„Takový zákon nemá šanci projít, a to nejen proto, že není realizovatelný, ale celá řada poslanců by mohla začít mít strach. Ze strany ČSSD je to jen bublina pro veřejnost,“ sdělil Mediafaxu Ševčík.

Podle něj by se k přijetí takového návrhu musela změnit řada dalších zákonů.

-Denisa Křížová, František Bůžek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,520 24,640
USD 24,660 24,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články