Ministerstvo vnitra jako boj proti korupci zveřejní všechny smlouvy na webu

6. 1. 2011 – 8:49 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministerstvo vnitra jako boj proti korupci zveřejní všechny smlouvy na webu
Pro české úřady a polostátní firmy je typická velká neochota zveřejňovat podrobnosti k zakázkám, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Za deset dní spustí ministerstvo vnitra v Česku naprosto ojedinělý projekt. Na svém webu zveřejní všechny smlouvy a dokumentaci k zakázkám, které bude uzavírat a které jsou v běhu, píší ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John se k tomuto kroku inspiroval na Slovensku, kde od prvního ledna platí povinnost pro všechny úřady zveřejnit jakoukoli smlouvu. Slovenský kabinet premiérky Ivety Radičové je v otevřenosti a v boji s korupcí mnohem aktivnější než vláda Petra Nečase, a to vznikla ve stejné době. Přitom zveřejňování všech smluv je velmi důležitým prvkem boje s korupcí a také s předraženými zakázkami, uvádí Hospodářské noviny.

 

TIP: Vláda schválila protikorupční strategii ministerstva vnitra - jak se má bojovat s korupcí?   

 

„Velmi to Slovensku závidím. Od 15. ledna bude proto ministerstvo vnitra zveřejňovat na svém webu všechny smlouvy a všechny informace o zakázkách. Bude se to jmenovat Vzorový úřad,“ řekl včera Hospodářským novinám ministr vnitra John. Ostatní členové vlády zatím o podobném kroku pouze „uvažují“. Díky Slovensku se ale objevila šance, že by i české úřady měly v budoucnu povinnost všechny smlouvy zveřejňovat.

"Podobné opatření podporuji a chci, aby bylo součástí zákona o veřejných zakázkách," řekl včera Hospodářským novinám premiér Nečas. Zákon o veřejných zakázkách by mohl platit od příštího roku.

Pro české úřady a polostátní firmy je typická velká neochota zveřejňovat podrobnosti k zakázkám. Odborníci přitom upozorňují, že větší otevřenosti nic nebrání ani dnes. "To, co zavedli na Slovensku, mohla mít tato vláda už druhý den po svém jmenování. Je to prosté, stačí se jen rozhodnout, že to tak bude," citují Hospodářské noviny ekonoma a člena poradní skupiny vlády NERV Tomáše Sedláčka.

-Zdenek Michora,MED

Kam dál?

- Korupce: Letos se uplácí více, než v loňském roce

- Radek John: Za odhalení korupce dostane policista i 700 tisíc korun

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Korupce v Česku činí ročně kolem 200 miliard korun říká Miloš Zeman

- Policii chybějí peníze na fiktivní úplatky

- Kdo nebere úplatky, okrádá svojí rodinu

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články