Na Slovensku chtějí lidem odpustit dluhy. Co Česká republika?

22. 1. 2018 – 0:00 | Zahraniční | Martin Slapnička | Diskuze:

Na Slovensku chtějí lidem odpustit dluhy. Co Česká republika?
Robert Fico už dříve dával najevo, že jeho vzorem je zbojník Juraj Jánošík | zdroj: NašePeníze.cz

Slovenská vláda na svém pondělním jednání projednávala i návrh ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské na hromadné odpuštění dluhů. Slovenské úřady řeší téměř čtyři miliony exekucí. Jak přesně by amnestie mohla probíhat a koho by se týkala, zatím vláda Roberta Fica drží pod pokličkou.

Podle televize Markíza má jít o amnestii, jakou Slovensko ještě nezažilo. Tisíce lidí by se měly zbavit dluhů. Návrh ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (MOST-HÍD) v pondělí představila koaličním partnerům. O podporu se chce vláda ale ucházet i u opozičních stran.

Na Slovensku probíhají téměř čtyři miliony exekucí. Jen na sociálním pojištění dluží Slováci 300 milionů eur, tedy v přepočtu přibližně 7 a půl miliardy korun. Amnestii by přivítal i ministr práce a sociálních věcí Ján Richter (SMER-SD).

"Nejsou ochotní přijmout standardní pracovní poměr, na který by jinak měli kvalifikaci, jen proto, že jim exekutor pak část těch mzdových prostředků odebere, takže já to vítám," řekl o lidech v exekuci Richter televizi Markíza.

"Mělo by jít o daňové, zdravotní a sociální pohledávky. Mělo by jít o to, abychom lidi nenaučili neplatit a nepomohli těm, kteří byli lajdáci," citoval šéfa Slovenské národní strany Andreje Danka portál webnoviny.sk.

I ten zdůraznil, že vláda chce pomoci lidem, kteří kvůli exekucím nemají zaměstnání. Důležité také je, aby amnestie nedemotivovala ty poctivé. Danko podpořil právě třeba pardon na dluhy na sociálním pojištění.

V parlamentu najde vláda nejspíš podporu minimálně u hnutí Sme rodina. Jeho lídr Boris Kollár navrhoval, aby po zaplacení dluhů byly občanům odpuštěny úroky a poplatky z prodlení a exekuce byla zastavena. Hnutí také navrhovalo, aby byl stanoven limit na výši pohledávky vůči exekutorům ve výši 10 tisíc eur (250 tisíc korun), uvedl web HNonline.sk

Vymanit se z dluhové pasti bude moci více dlužníků i v ČR

Ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi se podařilo ve vládě prosadit novelu insolvenčního zákona. Díky novele by mohlo svůj dluh splatit více dlužníků a do insolvence by mohli vstoupit i lidé s nižšími příjmy. Oddlužovací novela insolvenčního zákona, ale i návrhy zákona o znalcích a zákona o tlumočnících a překladatelích nyní postupují k organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny a poté do prvního čtení.

Oddlužení neboli insolvence podle stávajícího zákona trvá pět let a dlužník musí splatit minimálně 30 procent svých dluhů. Tato vstupní podmínka by byla zrušena. Pokud novela projde, výše závazků pro vstup do procesu oddlužení by byla bezpředmětná. Oddlužení by pak trvalo tři, pět nebo sedm let, podle výše splacených dluhů. Dlužník by se tedy musel maximálně snažit, aby za sedm let umořil co největší část svého dluhu.

Stávající podmínku, tedy uhradit 30 procent ze svých dluhů do pěti let, považuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán za nespravedlivou. “Nastavení současného systému umožňuje řízený úpadek a osvobození od placení zbývajících dluhů pouze těm osobám, které jsou dostatečně movité nebo dosahují dostatečných příjmů,” stojí ve zprávě k novele insolvenčního zákona.

 „Novelu insolvenčního zákona, která zahrnuje tzv. nulovou variantu oddlužení, považuji za krok správným směrem. Ve své praxi se osobně setkávám s lidmi, kteří mají zájem o návrat do normálního života a rádi by za tímto účelem spláceli maximum ze svých dluhů. Bohužel dnes tuto možnost nemají, protože nesplňují základní podmínku oddlužení, tedy schopnost uhradit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Ti lidé se přitom do dluhové pasti mnohdy dostali souhrou tragických okolností,“ vysvětluje Oldřich Řeháček, insolvenční správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower.

Dostat se do dluhové pasti je leckdy velmi jednoduché. Nemusí jít jen o člověka, který si bezhlavě půjčuje na věci, které v podstatě nepotřebuje. „Například nedávno jsem se setkal s podnikatelem, který do dluhů spadl kvůli dlouhodobé nemoci, kdy byl řadu týdnů upoutaný na nemocniční lůžko. Firma mu mezitím zkrachovala a poslední majetek z velké části rozkradli bývalí zaměstnanci. Jsem přesvědčen o tom, že si takoví lidé zaslouží druhou šanci,“ uvedl příklad z praxe Řeháček.

S novelou nesouhlasí například Česká asociace věřitelů

Novely se obávají velké firmy. Coby potencionální věřitelé se bojí, že kvůli novele bude počet propadnutých pohledávek o hodně vyšší.

Bez velkého nadšení na podporu oddlužovací novely reaguje Česká asociace věřitelů (ČAV). Novela podle ní nevyřeší nadměrnou zadluženost některých českých obyvatel. Naopak se prý může karta obrátit a může vést k dalšímu nezodpovědnému zadlužování. V nevýhodě by pak byli věřitelé, kteří by nově nesli až stoprocentní finanční riziko. Podle ČAV vznik dluhů věřitelé v řadě případů nemohou nijak ovlivnit, a neměli by proto za ně nést plnou odpovědnost.

Vyřešit problematiku tzv. dluhových pastí je bezpochyby velmi potřebné, nedomnívám se však, že by právě předložená novela insolvenčního zákona mohla vést k vytyčenému cíli. Naopak se obávám, že může být pro některé dlužníky jen dalším signálem, že své dluhy nemusí platit. V budoucnu tak může vést k ještě větší míře zadluženosti,“ říká Pavel Staněk, prezident ČAV.

Riziko vidí hlavně v dlouhodobosti navrhované změny. Dlužník totiž nemusí svým věřitelům splatit ani korunu. Podle Staňka by díky tomu mohly s oddlužením kalkulovat i osoby, které v současnosti nemají se splácením svých závazků žádné obtíže. (Více na Hypoindex.cz)

Zdroje:
hnonline.sk, Hypoindex.cz, Markíza

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články