Nečas: DPH ještě vyroste. Bude zřejmě 15 a 21 procent

16. 3. 2012 – 20:15 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: DPH ještě vyroste. Bude zřejmě 15 a 21 procent
Proti současnému výhledu mají přijít úspory ve výši 42,4 miliardy, respektive 84,4 miliardy korun. Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

DPH zůstane nejspíš i v příštím roce ve dvou sazbách, které proti letošku stoupnou o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21 procent. Po poradě ekonomických ministrů (PEM) to v pátek uvedl premiér Petr Nečas (ODS), nejpravděpodobnější scénář růstu penzí v následujících letech ale prozradit odmítl.

"Krystalizuje nejpravděpodobnější varianta – zachování dvou sazeb DPH a zvýšení každé z nich o jeden procentní bod," prohlásil Nečas. Vláda přitom zvažovala, že by se daň z přidané hodnoty mohla sjednotit na úrovni 19 nebo 20 procent. Podle zatím platné legislativy má být přitom od 1. ledna 2013 jednotná DPH ve výši 17,5 procenta.

Varianta zvýšení každé sazby o jeden procentní bod, tedy ze stávajících 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent, je podle premiéra nejvýhodnější v tom, že představuje nejmenší inflační impulz.

Předběžná dohoda PEM podle Nečase hovoří o tom, že nedojde ani ke změně položek, které jsou do snížené sazby DPH zařazené. Výjimkou mají být jenom dětské pleny a zdravotní pomůcky, jejichž přeřazení do základní sazby po Česku požaduje Brusel a hrozí kvůli tomu sankcemi.

U změny vzorce na výpočet valorizace penzí bylo ve hře původně až šest možností ve spektru od dvou krajních – ponechat stávající stav nebo naopak růst důchodů úplně zmrazit. "Ze šesti variant valorizačního vzorce se debata zužuje na jednu nebo dvě. Bude nutné dopočítat jejich dopad," uvedl předseda vlády. "Chýlí se to k jedné konkrétní variantě, částí PEM je diskutovaná druhá," dodal.

Nečas ale odmítl říct, jaká varianta pro růst důchodů v následujících letech je podle ekonomických ministrů právě ta nejpravděpodobnější. "Vzorec zveřejníme, až se na něm dohodneme. Možná vám ho někdo pustí, ale já se takto neprofesionálně chovat nebudu," řekl premiér na dotaz agentury Mediafax.

"Nedošlo k žádné dohodě, ani přibližné," sdělil Mediafaxu k otázce důchodů ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Ani on nechtěl konkretizovat, jaká z možností je teď mezi ekonomickými ministry nejdiskutovanější. "Můj komentář je pouze to, že se dohody nepodařilo dosáhnout," prohlásil Drábek.

Právě ministr práce a sociálních věcí přitom už dříve odmítl myšlenku svého stranického kolegy, ministra financí Miroslava Kalouska, aby důchody v nejbližších následujících letech nerostly vůbec.

Předseda vlády zdůraznil, že úsporná opatření ve státním rozpočtu musí stát na třech pilířích. Kromě změny DPH a úpravy valorizace penzí je to i redukce státní administrativy, ta bude mít ale reálný dopad až do rozpočtu pro rok 2014.

Ze zhruba 42 miliard korun, o které chce vláda snížit rozpočtový schodek v příštím roce, tvoří změny v DPH a růstu důchodů přibližně 25 miliard korun. "Bez dohody o těchto dvou robustních opatřeních nemá cenu cokoli slepovat," zmínil premiér s odkazem na další dílčí změny s přínosem v řádech jednotek miliard korun.

Debatě o úsporách se bude PEM věnovat i na následujících setkáních tak, aby o nich vláda mohla rozhodnout na přelomu března a dubna letošního roku, doplnil Nečas. Zdůraznil, že součástí balíku změn musí být kromě změn na příjmové a výdajové straně rozpočtu také prorůstová opatření. Předseda vlády připomněl, že jde o jeho kontinuální názor.

Aby se kabinetu podařilo udržet rozpočty s plánovanými schodky i v následujících dvou letech, mají proti současnému výhledu přijít úspory ve výši 42,4 miliardy, respektive 84,4 miliardy korun.

Kvůli očekávanému nižšímu inkasu daňových příjmů a příjmu z pojistného na sociální zabezpečení chce vláda už letos zmrazit výdaje ve státním rozpočtu za 23,6 miliardy korun, ani v tom ale ještě ve středu nenalezla shodu a přesunula jednání na koaliční úroveň.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články