Neplatiči přijdou o příspěvek na živobytí

7. 12. 2011 – 18:08 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Neplatiči přijdou o příspěvek na živobytí
Dosud byly dávky, které jsou zařazené do systému pomoci v hmotné nouzi, prakticky nedotknutelné, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Včasné nezaplacení pokuty nebo místního poplatku v budoucnu může připravit dlužníky o příspěvek na živobytí. Počítá s tím novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou v úterý schválili poslanci a přehlasovali tak Senát.

"Novela je tady již počtvrté. O jeden hlas neprošla Senátem," podotkla předkladatelka zákona Ivana Řápková (ODS).

Cílem návrhu je zamezit zneužívání sociálních dávek. Předloha má obcím umožnit použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Dlužníci zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře.

Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.

Předloha se však nelíbí opozici. Soudí, že novela útočí na ty nejchudší. "Zvýší se kriminalita, protože těm lidem nezbude nic jiného než krást. Zvýší se šance pro lichváře, kteří budou využívat zoufalé situace lidí, kteří se budou potápět v dluzích," prohlásila poslankyně Marta Semelová (KSČM).

Dosud byly dávky, které jsou zařazené do systému pomoci v hmotné nouzi, prakticky nedotknutelné. Po novele zákona se může situace pro příjemce dávek výrazně změnit, příspěvek na živobytí má podléhat výkonu rozhodnutí kvůli prodlení s placením pokuty nebo místního poplatku. Dávka by se tak dostala na podobnou úroveň jako plat nebo náhrada mzdy.

Zcela bez peněz by ale dlužník, který pobírá příspěvek na živobytí, podle návrhu nezůstal. "Osoba, jejíž dávka bude takto postihnuta výkonem rozhodnutí, může získat podporu z dalších dávek pomoci v hmotné nouzi (doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc) a dále například dávky ze systému státní sociální podpory," počítají autorky v důvodové zprávě.

-Karolina Brožová, Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články