8. 12. 2020 11:07 - Komerční sdělení
Stále více Čechů touží po vlastním bydlení. Ke koupi vysněného bytu či rodinného domu jim však mnohdy chybí finance. Jedním z oblíbených způsobů, jak pokrýt částku potřebnou k získání hypotéky, je právě stavební spoření. Jeho obliba rok od roku stoupá, a to i kvůli zpřísňujícím se podmínkám hypotečních úvěrů.
zdroj: Pixabay
Stavební spoření je možné si v Česku sjednat od roku 1993 a podle Asociace českých stavebních spořitelen jeho obliba příliš neklesá. V roce 2019 došlo k meziročnímu nárůstu uzavřených smluv o 14 %, což je oproti roku 2017 nárůst o celých 22 %. Důvodů, proč se Češi stále obrací k tomuto typu spoření, je hned několik.
1. Přísnější pravidla pro hypotéky
Po tom, co Česká národní banka zpřísnila pravidla pro čerpání hypoték, představuje stavební spoření dobrý základ sloužící k pokrytí částky, kterou musíte mít naspořenou. Banka vám půjčí až 90 % ceny nemovitosti, zbylých minimálně 10 % musíte pokrýt z vlastních zdrojů. Určitou nevýhodou stavebního spoření jsou poplatky, které se pojí s jeho sjednáním i vedením. U Raiffeisen stavební spořitelny si vyřídíte stavební spoření online z pohodlí domova a bez zbytečných poplatků za sjednání.
2. Dostanete dvojí odměnu
Kromě úrokové sazby od spořitelny dostanete i štědrý státní příspěvek. Ročně můžete získat až 2 000 Kč. Pokud chcete dosáhnout na maximální výši podpory, je potřeba na spořicí účet poslat 20 000 za rok, tedy alespoň 1 667 Kč měsíčně. Každá spořitelna nabízí jiný úrok, běžně se přitom pohybuje v rozmezí 1–1, 5 %.
Tip: Jestliže budete spořit v první polovině roku o něco méně, nic se neděje, i tak máte šanci dosáhnout na nejvyšší možný příspěvek od státu. Ke konci kalendářního roku zkrátka zašlete na účet vyšší částku, abyste dorovnali požadovanou hodnotu ročního vkladu.
3. Máte nárok na úvěr
Stavební spořitelna zpravidla nabízí dva typy úvěrů, na které máte nárok, pokud pravidelně přispíváte na stavební spoření.
Otázkou zůstává, jestli se stavební spoření vůbec vyplatí. Můžete se spolehnout na to, že úrokové sazby u tohoto typu spoření jsou vyšší než u jiných bankovních produktů, jako je například spořicí účet či termínovaný vklad. Ty mnohdy nedokážou pokrýt ani inflaci. Pokud tedy toužíte po vlastním bydlení, nejjistější cesta k tomuto snu může vést právě přes stavební spoření.
Tagy: inzerce
Zdroje: Inzerce
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více