Nestačí vám k vysněnému bydlení finance? Se stavebním spořením vyzrajete i na hypotéku

8. 12. 2020 – 11:07 | Komerční sdělení | Inzerce

Nestačí vám k vysněnému bydlení finance? Se stavebním spořením vyzrajete i na hypotéku
zdroj: Pixabay

Stále více Čechů touží po vlastním bydlení. Ke koupi vysněného bytu či rodinného domu jim však mnohdy chybí finance. Jedním z oblíbených způsobů, jak pokrýt částku potřebnou k získání hypotéky, je právě stavební spoření. Jeho obliba rok od roku stoupá, a to i kvůli zpřísňujícím se podmínkám hypotečních úvěrů.

Stavební spoření je možné si v Česku sjednat od roku 1993 a podle Asociace českých stavebních spořitelen jeho obliba příliš neklesá. V roce 2019 došlo k meziročnímu nárůstu uzavřených smluv o 14 %, což je oproti roku 2017 nárůst o celých 22 %. Důvodů, proč se Češi stále obrací k tomuto typu spoření, je hned několik.

1. Přísnější pravidla pro hypotéky
Po tom, co Česká národní banka zpřísnila pravidla pro čerpání hypoték, představuje stavební spoření dobrý základ sloužící k pokrytí částky, kterou musíte mít naspořenou. Banka vám půjčí až 90 % ceny nemovitosti, zbylých minimálně 10 % musíte pokrýt z vlastních zdrojů. Určitou nevýhodou stavebního spoření jsou poplatky, které se pojí s jeho sjednáním i vedením. U Raiffeisen stavební spořitelny si vyřídíte stavební spoření online z pohodlí domova a bez zbytečných poplatků za sjednání.

2. Dostanete dvojí odměnu
Kromě úrokové sazby od spořitelny dostanete i štědrý státní příspěvek. Ročně můžete získat až 2 000 Kč. Pokud chcete dosáhnout na maximální výši podpory, je potřeba na spořicí účet poslat 20 000 za rok, tedy alespoň 1 667 Kč měsíčně. Každá spořitelna nabízí jiný úrok, běžně se přitom pohybuje v rozmezí 1–1, 5 %.

Tip: Jestliže budete spořit v první polovině roku o něco méně, nic se neděje, i tak máte šanci dosáhnout na nejvyšší možný příspěvek od státu. Ke konci kalendářního roku zkrátka zašlete na účet vyšší částku, abyste dorovnali požadovanou hodnotu ročního vkladu.

3. Máte nárok na úvěr
Stavební spořitelna zpravidla nabízí dva typy úvěrů, na které máte nárok, pokud pravidelně přispíváte na stavební spoření.

  • Řádný úvěr – jeho výhodou je garance úroku po celou dobu splácení. Čerpat jej můžete v případě, že spoříte alespoň 2 roky. Druhou podmínkou je, že musíte mít ušetřenou určitou část z cílové sumy, kterou jste si před podpisem smlouvy stanovili. Procentuální výše této částky se liší podle jednotlivých spořitelen, obvykle se však pohybuje mezi 25 až 40 % z cílového obnosu.
  • Překlenovací úvěr – je sjednáván na dobu určitou, než vám vznikne nárok na řádný úvěr. O tento typ půjčky můžete požádat kdykoliv, jelikož se neodvíjí od doby vašeho spoření. A jak tento typ úvěru funguje? Spořitelna vám půjčí cílovou částku, kterou si hodláte naspořit. Vy splácíte pouze úroky, které zůstávají po celou dobu neměnné. Je však třeba počítat s tím, že jsou vyšší než u řádného úvěru. Ve chvíli, kdy při řádném spoření dosáhnete na požadovaná procenta z cílové částky, spořitelna vám nabídne řádný úvěr s výhodnějším úrokem. Tím překlenovací úvěr zaniká.

Otázkou zůstává, jestli se stavební spoření vůbec vyplatí. Můžete se spolehnout na to, že úrokové sazby u tohoto typu spoření jsou vyšší než u jiných bankovních produktů, jako je například spořicí účet či termínovaný vklad. Ty mnohdy nedokážou pokrýt ani inflaci. Pokud tedy toužíte po vlastním bydlení, nejjistější cesta k tomuto snu může vést právě přes stavební spoření.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,520 24,640
USD 24,640 24,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články