Obchody prodávají kuřecí maso plné vody

19. 2. 2010 – 13:12 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Obchody prodávají kuřecí maso plné vody
Obchody prodávají kuřecí maso plné vody, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Tzv. "křehčené " kuřecí maso obsahuje až třetinu vody. Zákon takové "nastavování" povoluje, ovšem výrobce to musí uvést na obalu výrobku. Píší o tom páteční Hospodářské noviny (HN).

"Voda je levná, maso drahé," objasňuje docentka Kamila Míková z pražské Vysoké školy chemicko-technologické přímočarou logiku, jíž se řídí řada zpracovatelů drůbežího masa. Kilogram masa se podle praktických i laboratorních testů , které HN provedly, dá nastavit i třetinovým množstvím
vody. Výrobci ji do něj napíchají jehlami nebo vmasírují ve speciálním stroji. Aby drůbeží vodu lépe drželo, přidávají se do něj chemické přípravky nebo hydrolyzované proteiny. Ty se vyrábějí chemickou reakcí ze šlach, kůží, chrupavek a dalších živočišných zbytků. V kuřecím se pak dají dohledat stopy vepřového nebo hovězího podle toho, jaké proteiny výrobce použil.

 

<%Anketa20%>

 

A jak maso nastavené vodou chutná? "Je to jako kdybych žvýkal třísky. Navíc je maso úplně suché a jeho vlákna jsou rozdrobená," zhodnotil pro HN šéfkuchař Titus Eliáš křehčený stehenní řízek, který předtím běžným postupem připravil na přírodní způsob. HN spočítaly, že za 10 gramů vody, které se z masa odpařily, jsme zaplatili 13 Kč. Tedy litr za 130 Kč. Tolik nestojí ani luxusní minerálka dovážená z Fidži.

Lepší není situace ani v případě drůbežích uzenin. Spíš naopak. V párku, který výrobce označí jako "kuřecí", může být podle zákona vepřová kůže či hovězí maso. O chemických přísadách a vodě ani nemluvě.

Kam dál?
- Při nákupech potravin nás řídí slevy v letácích i kvalita
- Potraviny: Brzo se dozvíme odkud je třeba mouka v chlebu
- Bíle zlato může být podvrh! Cena stejná, kvalita horší
- Kvalita paliv byla v roce 2009 rekordně dobrá říká ČOI, je to jen zdání?

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články