Obchody prodávají zahraniční zboží jako české. Můžete ho vrátit

22. 2. 2012 – 18:25 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Obchody prodávají zahraniční zboží jako české. Můžete ho vrátit
Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je v nabídce Penny Marketu k dostání zboží z ciziny, které je klamavě označeno etiketou s nápisem Česká kvalita | zdroj: NašePeníze.cz

Zahraniční výrobky označené jako české zboží, na které v řetězci Penny Market upozornila potravinářská inspekce, mohou zákazníci přinést zpět na prodejny a žádat vrácení peněz. Ve středu to uvedlo sdružení Spotřebitel.net, podle něhož jde o porušení kupní smlouvy.

Zejména v ekonomicky složitější době může být český původ zboží pro řadu spotřebitelů, kteří mají snahu podporovat domácí hospodářství, rozhodující," zmínil právník sdružení Miroslav Huml. "V konečném důsledku mají spotřebitelé právo na uplatnění rozporu s kupní smlouvou, a to s ohledem na skutečnost, že i zemi původu je třeba vnímat jako vlastnost zboží," doplnil.

Spotřebitel.net uvedl jako příklad salám s pepřem, na který Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila. Zákazníci ho mohli v prodejnách najít pod štítkem "od českých řezníků", uzenina má přitom německý původ. (Reklamu Penny najdete na konci tohoto článku)

Nekvalitní potraviny jsou častěji ze zahraničí. Máme jejich seznam

Nespokojený zákazník má podle sdružení nárok buď na výměnu za salám obdobného složení českého původu, nebo na vrácení peněz. "A protože řetězec nemá patrně českou alternativu salámu s pepřem, bude mít spotřebitel právo na vrácení zaplacené kupní ceny oproti vrácení zboží," dodal Huml.

Kvůli televizní reklamě Penny Marketu lákající na českou kvalitu i u vyobrazených zahraničních výrobků podalo sdružení podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě pro reklamu. "Sdělili nám, že se naším podnětem budou zabývat a že si vyžádají stanovisko Penny," připojil právník Spotřebitel.net.

Že je v nabídce Penny Marketu stále k dostání zboží z ciziny, které je klamavě označeno etiketou s nápisem "Česká kvalita", sdělil v úterý Mediafaxu mluvčí SZPI Michal Spáčil. Řetězec tak nesplnil opatření uložené inspektory.

Penny Market nařčení z klamání spotřebitelů odmítá

Obchodní řetězec Penny Market odmítá nařčení z klamání spotřebitelů. Ve středu to uvedl marketingový ředitel řetězce David Kolář.

"Během uplynulých dnů bylo v síti Penny Market provedeno přes 240 kontrol, v nichž SZPI uvedla označení 17 výrobků za klamavé. Penny Market s tímto výkladem nesouhlasí, se SZPI intenzivně jednáme, a znovu se snažíme vysvětlit, že Penny od počátku vnímá českou kvalitu i ve smyslu české receptury a know-how," konstatoval Kolář.

Jak dále uvedl, "typicky se Sunar sice vyrábí ve Velké Británii, ale podle české receptury a výhradně pro českého spotřebitele, a proto do kategorie česká kvalita jednoznačně patří. Totéž je případ Mochovské zeleniny, která je připravována podle tradičních českých receptur, ačkoli se vyrábí v Rakousku, je dodáván pouze do ČR. Přesto i tyto výrobky Penny Market dále neoznačuje," sdělil ředitel.

Čtěte také:

- Potvrzeno: Dováží se k nám méně kvalitní potraviny, než do západní evropy

- Výrobci mohou na východě prodávat méně kvalitní potraviny,

Pochybení u některých výrobků přiznává. "V některých příkladech však byly výrobky označeny nesprávně – například víno z Mikulova, za což se omlouváme, vzhledem k šíři sortimentu a počtu prodejen však nejde o záměrnou či úmyslnou chybu. Posílili jsme proto denní kontroly označení výrobků a snažíme se chybám maximálně předcházet," uzavřel Kolář.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je v nabídce Penny Marketu k dostání zboží z ciziny, které je klamavě označeno etiketou s nápisem "Česká kvalita". Původní zjištění se týkalo tří výrobků původem z Polska a Slovenska. Při dalších kontrolách ale inspektoři zjistili mnohem více nabízených klamavě označených potravin. Visačka "Od českých pekařů" tak byla na selském chlebu německého výrobce. U štítku "Od českých řezníků" mohli zákazníci najít salám s pepřem, salám se sýrem a kořením a salám s paprikou a pepřem, všechny taktéž z Německa. Dalšími výrobky s českým označením byl sunar z Velké Británie, polská paprika, slovenské víno, německé, francouzské a polské jogurty a několik dalších potravin.

Video: Reklama Penny Marketu lákající na české potraviny

-Libor Popela, Lenka Horáková, Jan Kálal | MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články