Od příštího roku se změní systém rodičovské, zvolíte si délku i výši příspěvku

14. 4. 2011 – 21:19 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od příštího roku se změní systém rodičovské, zvolíte si délku i výši příspěvku
Děti starší dvou let by kromě toho rodiče nově mohli posílat do jeslí či školky, a to bez toho, aby přišli o peníze od státu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Výši rodičovského příspěvku i dobu, po kterou ho budou čerpat, by si už od počátku příštího roku mohli určovat sami rodiče. Počítá s tím novela zákona o státní sociální podpoře.

Novela předpokládá, že příspěvek by bylo možné pobírat až do té doby, dokud rodič nevyčerpá celkovou částku 220 tisíc korun. Na peníze však ztrácí nárok v momentě, kdy dítě dosáhne čtyř let. Limit ve výši 220 tisíc korun ale ještě nemusí být konečný, rezort je připraven i na to, že v průběhu projednávání návrhu může jeho výše doznat změn.

Rodiče musí počítat také s dalším omezením. Příspěvek totiž bude limitovaný výší peněžité pomoci v mateřství. "Půjde nanejvýš o třicetinásobek 70 procent denního vyměřovacího základu pro stanovení dávky, kterou rodič pobírá na standardní mateřské dovolené, nejvýše však 11,5 tisíce korun měsíčně," nastínil Drábek.

Další změnou bude i možnost rodiče v průběhu čerpání rodičovské dovolené rozhodovat o výši pobíraného příspěvku a tím i samotné době, po kterou s dítětem zůstanou doma. I zde však nebudou mít lidé zcela volnou ruku. "Bude tu platit jedno omezení. Změny bude možné provádět nanejvýš jednou za tři měsíce. Pokud by to bylo možné častěji, bylo by to administrativně velmi náročné," doplnil Drábek.

Možnost rozhodnout se, jak dlouho budou dávku pobírat, návrh neupírá ani ženám, které si před otěhotněním neplatily pojištění. "Podle dnešní úpravy má možnost volby pouze ten žadatel, který se účastnil na pojistném systému. Nově by byla volba podmíněna nárokem na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenskou v souvislosti s porodem či převzetím dítete alespoň jednoho z rodičů," uvedl k další novince Drábek.

Děti starší dvou let by kromě toho rodiče nově mohli posílat do jeslí či školky, a to bez toho, aby přišli o peníze od státu.

Plánovanými změnami zamýšlelo ministerstvo zjednodušit rodičům jejich úsilí o skloubení rodinného a profesního života. "Návrat rodiče do zaměstnání, třeba i jen na částečný úvazek, nebude znamenat ztrátu nároku na dávku," objasnil Drábek.

Návrh by měl ještě ve čtvrtek zamířit na Úřad vlády, kde se jím začne co nejdříve zabývat Legislativní rada vlády. V horizontu jednoho měsíce by ho mohli mít k dispozici členové kabinetu. Podle představ rezortu by měla novela nabýt účinnosti už na počátku roku 2012.

 

Kam dál?

- Je možné s mateřskou žádat o hypotéku?

- Jak si zajistit slušnou mateřskou

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články