Otcovská zatím příliš netáhne. Stát 480 tatínkům vyplatil 2,3 milionu

22. 3. 2018 – 0:15 | Naše peníze | Martin Slapnička | Diskuze:

Otcovská zatím příliš netáhne. Stát 480 tatínkům vyplatil 2,3 milionu
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Novopečení tatínci využívají dávku nemocenského pojištění a zůstávají s dětmi doma. Během února obdržela Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) již 2 130 žádostí. Následně Česká správa sociálního zabezpečení uskutečnila 480 výplat, a to ve výši 2,3 milionu Kč. Otcovská dovolená platí jeden týden a odstartovala 1. února.

Otcovská dovolená začala platit 1. února letošního roku. Žádat o ni mohli, ale i tatínci, jejichž potomek se narodil 6 týdnů před startem této nové dávky nemocenského pojištění. Během měsíce února bylo podáno celkem 2 130 žádostí o otcovskou dovolenou, podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

TIP: Změny od ledna: Vyšší nemocenská, ošetřovné a nově otcovská dovolená

I když se jedná spíše o nižní zájem, mohlo by postupně docházet k navýšení obliby v otcovské dovolené. "První data o počtu žádostí naznačují spíše nižší počáteční zájem tatínků o čerpání otcovské. Jde však o zcela nový typ dávky a je proto možné, že zájem o ni se postupně rozšíří. Věřím, že až další vývoj ukáže, do jaké míry bude skutečně možnost čerpání otcovské využívána," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Na otcovskou dovolenou mohou nastoupit nejen novopečení tatínci, ale i muži a ženy, kteří mají v péči dítě mladší sedmi let a nahrazují tak jeho rodiče, jedná se o adopci, pěstounství atd. Na otcovskou je možné nastoupit kdykoliv v období 6 týdnů od narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Čerpat ji však nelze přerušovaně.

Základní podmínkou pro nárok na otcovskou dovolenou je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na otcovskou. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) pak mohou na otcovskou nastoupit, pokud pojištěné platili po dobu alespoň 3 měsíců před nástupem.

Zaměstnanci o otcovskou mohou žádat u svého zaměstnavatele, OSVČ ji uplatňují u Okresní správy sociálního zabezpečení. "Žádosti o otcovskou, stejně jako o další dávky nemocenského pojištění, uplatňují zaměstnanci u svých zaměstnavatelů. V případě otcovské předává zaměstnavatel OSSZ tyto žádosti spolu s potřebnými doklady až po uplynutí sedmi dnů, po které dávka náležela, nikoliv před nástupem na dávku," upřesnil zastupující ústřední ředitel ČSSZ Pavel Krejčí.

Dávka otcovské poporodní péče, tzv. otcovská

Zavádí se s účinností od 1. února 2018. Cílem je umožnit otcům podílet se v době krátce po porodu na péči o novorozené dítě a zároveň tak významně pomoci matce v obtížném období krátce po porodu.

Nárok na dávku bude mít otec dítěte, který o dítě pečuje nebo osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů.

Nástup na otcovskou nastává dnem, který si muž určí v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne jeho převzetí, jestliže dítě nedosáhlo sedmi let věku.

Výše dávky činí 70 % denního vyměřovacího základu a výplata náleží za dobu sedmi kalendářních dnů bez přerušení.

Zdroje:
ČSSZ

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články