Placení kartou přestává být zdarma

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Některé restaurace využily novelu zákona a zákazníkům začaly účtovat poplatky za platbu kartou. Píší o tom ve čtvrtečním vydání Lidové noviny.

Placeholder

Placeholder , zdroj: tisková zpráva

Zaplatit kartou již dnes nemusí být tak výhodné jako dříve. Zákazníkům dosud nebyly účtovány žádné poplatky. To se ale začíná pomalu měnit: někteří obchodníci odmítají provizi z transakcí pro kartové společnosti brát na svá bedra. "V pondělí jsme skutečně začali našim zákazníkům účtovat poplatky při použití platební karty," potvrdil Lidovým novinám Martin Kamzík, manažer restaurace Potrefená husa v pražských Dejvicích. V nebližších dnech tomu tak bude u dalších dvou poboček patřících stejnému majiteli.

Při platbě kartou typu Visa nebo MasterCard zaplatí zákazníci restauraci o dvě procenta více a u karet Diners Club 2,7 procenta. Kdo vytáhne z peněženky kartu Amex, útrata se mu prodraží o 3,9 procenta. Restaurace Potrefená husa se stala jedním z prvních podniků využívající možnost, která na českém trhu existuje již od roku 2008. Toto téma se opět vynořilo loni v listopadu, kdy byl novelizován zákon o platebním styku. Ten jenom potvrdil právo obchodníků účtovat poplatky zákazníkům, a navíc jim celý proces zjednodušil, uvádí list.

 

<%Anketa57%>

 

"Velmi dobře si uvědomujeme, že jsme v této oblasti průkopníky a že se toto opatření nemusí u našich zákazníků vždy setkat s pochopením," vysvětlil Kamzík. Jako nepříliš šťastné opatření vidí zpoplatňování plateb kartou Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. "Podle mě je daleko lepší řešení karty kreditní vůbec nebrat než zákazníkům účtovat poplatky. Hospoda, která toto opatření zavede, nejde správným směrem a nedělá naší branži dobré jméno," řekl Lidovým novinám Hlinka. Podle jeho znalostí se zatím k podobnému kroku další restaurace nechystají.

(Mediafax)

Kam dál?

- Kde a jak hrozí největší zneužití vaší platební karty?

- Za ztráty ze zneužití karty má plátce odpovědnost do 150 eur

- Platební karta je dobrý sluha, špatný pán

Tagy: karty VISA platební karta mastercard platby kartou