Plánujete dovolenou? Pozor ať má cestovní kancelář pojištění, ECP už tři odmítla pojistit

17. 4. 2011 – 20:35 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Plánujete dovolenou? Pozor ať má cestovní kancelář pojištění, ECP už tři odmítla pojistit
V loňském roce ECP odmítla pojistit pouze jednu cestovní kancelář, letos tři, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská Cestovní Pojišťovna (ECP) před začátkem letošní turistické sezóny odmítla pojistit tři cestovní kanceláře. Důvodem byl prý nedobrý stav jejich financování.

Kromě toho tyto cestovní kanceláře neměly dobře připravené financování pro letošní sezónu. Pojišťovna nevyloučila, že by mohly letos dostat do větších problémů. Konkrétní jména odmítnutých společností však ECP zveřejnit nemůže.

V loňském roce ECP odmítla pojistit pouze jednu cestovní kancelář. Naopak pro letošní rok pojišťovna prý pojistila proti úpadku skoro 90 cestovních kanceláří.

TIP: Jak poznat spolehlivou cestovní kancelář

Cestovní kanceláře musí ECP poskytnout řadu dokumentů a údajů, mezi které patří například finanční výkazy za poslední tři roky, finanční zdraví, vývoj tržeb, zadluženosti nebo ziskovosti dané cestovní kanceláře. Pojištěné cestovky musí ECP dokonce poskytovat své průběžné finanční výsledky kvartálně. V případě potřeby i v kratších časových intervalech. Odmítnuté cestovní kanceláře však tato kritéria nesplnily a Evropská Cestovní Pojišťovna s nimi pojištění proti úpadku odmítla uzavřít.

Psali jsme: Cestovní kanceláře zdražují dovolené kvůli rostoucím cenám ropy

"Pouze dlouhodobě stabilní cestovní kanceláře mohou uspět v našem systému ´screeningu´ jejich finančního zdraví," prohlásil ředitel obchodu a marketingu Evropské Cestovní Pojišťovny Ondřej Rušikvas a dodal, že v tuto chvíli už musí mít všechny cestovní kanceláře uzavřeno povinné pojištění proti úpadku na letošní sezónu. "Klienti by vždy měli chtít od cestovní kanceláře vidět aktuální certifikát potvrzující uzavřené pojištění pro tento rok," poradil Ruškvas.

Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura v tom žádný problém nevidí. "To, že ECP jako nejmenší pojišťovna proti úpadku odmítne pojistit tři cestovní kanceláře, vůbec nic neznamená, protože je může pojistit jiný ústav. Problém to bude až tehdy, pokud je odmítnou všechny pojišťovny na trhu," reagoval Okamura.

Podle něj by bylo nyní nejlepší počkat na to, zda se tyto cestovní kanceláře domluví na pojištění s někým jiným, "Pokud se jim to nepodaří, tak nesmí podnikat a bude jim odebrána licence. Pokud totiž cestovní kanceláři skončí pojištění proti úpadku, tak nesmí organizovat zájezdy, dokud nesjedná pojištění nové," doplnil Okamura.

V současnosti AČCKA nemá informace o tom, že by některá z 1068 cestovních kanceláří, které na českém trhu působí, měla nějaké finanční problémy. Klienty však Okamura přesto upozornil, že by při koupi zájezdů vždy měli chtít vidět platný certifikát o pojištění proti úpadku. "Pokud mají pochybnosti, mohou se přímo na internetových stránkách pojišťoven přesvědčit, zda je cestovní kancelář u ní skutečně pojištěna," poradil Okamura.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články