Podnikatelům se sníží výdajové paušály. Ať platí vyšší daně, říká Kalousek

25. 7. 2011 – 8:05 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podnikatelům se sníží výdajové paušály. Ať platí vyšší daně, říká Kalousek
Snížení paušálů je nakloněna ČSSD i nejmenší vládní strana Věci veřejné, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rozdíl mezi tím, co od živnostníků a ostatních osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) vybral stát na daních, a co jim vrátil, se za první půlrok dostal do minusu 1,2 miliardy. Ministerstva financí proto plánuje OSVČ snížit výdajové paušály. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Nejsou to přitom ani čtyři měsíce, co Kalousek při představování daňové reformy sliboval, že paušály se nesníží. Mimo jiné i proto, aby neohrozil křehký růst české ekonomiky. "Dlouhodobě to pokládám za neudržitelné. Daňový paušál má především zjednodušit administrativu. Logika ale velí, že za to pohodlí, že nemusíte vést účetnictví, zaplatíte na daních o něco málo více. Ne o mnoho, ale nesmí to být výhodnější," řekl Kalousek HN.

Podle ministerstva se přitom často stává, že jsou paušály výhodnější. Například 80% výdajový paušál umožňuje řemeslníkům i při relativně vysokých tržbách platit daně jen minimální, nebo žádné. "Takový člověk má sice velké tržby, ale místo daní ho stát vlastně dotuje," říká Kalouskův první náměstek Ladislav Minčič.

Snížení paušálů je nakloněna ČSSD i nejmenší vládní strana Věci veřejné. Proti je zatím ODS. "V době křehkého růstu a poměrně vysoké nezaměstnanosti by takové opatření mohlo být kontraproduktivní," říká ministr průmyslu Martin Kocourek.

Snížení výdajových paušálů u živnostníků a u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), podporuje i strana Věci veřejné. Například u řemeslných živností navrhujeme snížení o 20 procentních bodů, řekl v pondělí poslanec Michal Babák (VV).

"Živnostníci mají v České republice opravdu velké úlevy na rozdíl od jiných evropských zemí. Z tohoto důvodu bychom chtěli vrátit výdajové paušály na stav z roku 2008," uvedl Babák. U příjmů z řemeslné činnosti by tak byl výdajový paušál 60procentní.

U klasických živností by se měl podle VV snížit paušál o 10 procentních bodů, u lékařů a právníků o 20 procentních bodů. Změny by se podle Babáka neměly dotknout zemědělského, lesního a vodního hospodářství.

Výhody pro malé a střední podnikatele by podle strany měly být v jiných oblastech, například by se mohla odvádět DPH až ze zaplacených faktur.

-Petr Barták| MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články