Popel v krmivu pro zvířata: Platíme prázdnou náplň?

10. 11. 2021 – 9:24 | Spotřebitelé | Martin Slapnička | Diskuze:

Popel v krmivu pro zvířata: Platíme prázdnou náplň?
zdroj: PsíStrava.cz

Možná i vy jste se lekli, proč se dává popel / popeloviny do granulí, či konzerv? Je to výplň krmiva?

Všichni máme své domácí mazlíčky rádi jako člena rodiny. Právě proto, se jim snažíme dopřát kvalitní granule, či masové konzervy,

Proč se dává popel / popeloviny do granulí, či konzerv?

Popel se do krmiva pro psy ani do krmiva pro kočky nepřidává, to je mýtus.

Popel, neboli popeloviny jsou vlastně nespálitelné části organických látek. Jedná se o anorganické soli, tedy minerální látky. Celkový obsah minerálních látek v granulích, či konzervách se určuje jako %popelovin, nebo %popela. Podíl popela v krmivu se pohybuje se v rozpětí 4-15%, v granulích obvykle 6-8%.

- Makroprvky: Ca, P, Na, Cl, Mg
- Mikroprvky: Fe, Cu, Zn, Mn, Se, I

Proč jsou minerály v krmivu označené jako popel?

Aby bylo možné zjistit, kolik tuku, bílkovin, sacharidů, vlákniny a minerálů se nachází v určitém krmivu, musí nejprve projít testováním ve speciálním přístroji, který se nazývá kalorimetr. Ten krmivo zanalyzuje a změří, jaká je energetická hodnota kcal/100 g, jaké je celkové hrubé množství bílkovin, vlákniny a tuků.

To, co zbylo na konci procesu testování, je minerální obsah krmiva označovaný jako „popel“ neboli také anorganická hmota. Je to jednoduše to, co zbylo poté, co se granule spálí.

Tato technika se používá k určení výše živin v krmivech pro zvířata. Termín „popel“ je tedy ukazatelem celkového minerálního obsahu granulí.

Minerální látky obecně se nacházejí v půdě a živé organismy si je neumí sami vytvořit. Dostávají se do rostlin přes kořeny. Složení půdy závisí na obsahu různých minerálů v rostlinách. Zvířata dostávají do těla minerály konzumací rostlin. Voda také obsahuje minerály.

Autor: PsíStrava.cz

Zdroje:
PsíStrava.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články