Pošta zdražila služby, některé znatelně

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Začal platit nový ceník služeb České pošty. Většina z nejvyužívanějších služeb nám prodraží! Například za obyčejný balík do 2 kilogramů zaplatíme o 22 korun více, doporučený dopis nás pak vyjde o pět korun dráž.

Česká pošta od neděle zdražila některé svoje služby. Nejvíce z těch nejvyužívanějších prodražilo poslání balíků. Foto:SXC

Česká pošta od neděle zdražila některé svoje služby. Nejvíce z těch nejvyužívanějších prodražilo poslání balíků. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Připlatíme si víc. Česká pošta od neděle zdražila některé svoje služby. Nejvíce z těch nejvyužívanějších prodražilo poslání balíků. Toho obyčejného do 2 kilogramů o 22 korun, cenného o 27 korun. Zdražilo ale například i poslání doporučeného dopisu - o pět korun. Obyčejný bude ale i nadále stát stejně - třináct korun.

Změny poštovného u vybraných služeb
Služba
do 31. 1.
od 1. 2.
Změna
Obyčejné psaní (do 50 g)
13 Kč
13 Kč
0 Kč
Doporučené psaní (do 50 g)
29 Kč
34 Kč
5 Kč
Obyčejný balík (do 2 kg)
52 Kč
74 Kč
22 Kč
Cenný balík (do 2 kg)
73 Kč
100 Kč
27 Kč
Dodejka
10 Kč
15 Kč
5 Kč
Zdroj: Česká pošta
 
 
Zdražení je do jisté míry dáno tím, že stále klesá poptávka po službách pošty, nicméně náklady má pořád stejné. Proto musí hledat nové příjmy, respektive náklady rozpočítá do cen služeb. Navíc v dubnu Česká pošta přidá svým zaměstnancům o necelá čtyři procenta. Každé zvýšení mezd o procento znamená pro poštu vyšší náklady zhruba o 100 milionů korun!

Tagy: ceny změna Česká pošta 2015 ceník