19. 8. 2014 09:39 - Spotřebitelé
Podle České národní banky některé směnárny používají nezákonné praktiky a poskytují klamavé informace. ČNB se snaží nekalé praktiky postihovat. Nejvyšší pokuty byly uloženy hlavně zá nedostatky v oblasti informování klientů o směnných kurzech a výši poplatku. Poradíme vám, na co byste si při výměně peněz měli dát největší pozor.
Když si jdete vyměnit peníze, měli byste být hlavně obezřetní. Prostudujte si kurzovní lístek a obejděte si i několik směnáren v okolí. Může se stát, že kurzy budou opravdu rozdílené. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz
Od začátku letošního roku přijala ČNB 135 stížností na činnost směnáren, v loňském roce to bylo 218 stížností. V listopadu 2013 vstoupila v platnost nová úprava zákona č.277/2013 Sb. o směnárenské činnosti, která ochranu klientů posílila. Moc se toho ale nezměnilo.
„Lidé by měli být vždy obezřetní a nespoléhat pouze na ústní sdělení. Důležitým pravidlem úspěšné směny je nevydat směnárníkovi peníze dříve, než budou předány předsmluvní informace, v nichž bude jasně stanovena výše kurzu a poplatků,“ uvedl člen bankovní rady Jiří Rusnok, který v ČNB dohlíží na ochranu spotřebitele.
Když si jdete vyměnit peníze, měli byste být hlavně obezřetní. Prostudujte si kurzovní lístek a obejděte si i několik směnáren v okolí. Může se stát, že kurzy budou opravdu rozdílené.
Poohlížejte se po normálním kurzovním lístku, nikoli po VIP. Kurzy jsou sice výhodnější, ale většinou musíte v dané směnárně vyměnit minimálně 30 tisíc korun, abyste na takhle příznivou směnu dosáhli.
V případě, že budete směňovat sumu vyšší, než je tisíc eur, budete muset předložit své doklady. Ukládá to totiž zákon č. 253/2008, o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
I když směnárna láká na kurz bez poplatku, neznamená to, že si peníze vyměníte výhodně. Poplatek leckdy bývá rozpuštěn v kurzu a poplatek za směnu tak v podstatě stejně zaplatíte. Někdy je kurz tak nevýhodný, že se vyplatí zajít si raději do banky, kde sice poplatek účtují, ale směna bude příznivější.
I pouliční směnárny mají slevové akce. Proto se podívejte na internet, zda například vytisknutím kuponu nebo sdělením hesla nezískáte výhodnější kurz, než je běžné.
Jako když jdete nakupovat zboží, tak i ve směnárně se vyplatí kontrolovat účtenku. Na lístku by měl být uveden směnný kurz, poplatek, přijatá částka, vydaná částka, informace o směnárně, datum a čas transakce.
Pokud se vám něco nelíbí, ozvěte se ihned. Na pozdější reklamace většinou není brán zřetel. Nenechte se také odmítnout s tím, že směnárna nemá drobnější bankovky, než je například stoeurovka. Vždy je lepší mít alespoň dvacky, ať v cizině nemusíte řešit, kdo vám kde rozmění.
-Monika Hrušová | Více na Investujeme.cz
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)