Při zpoždění zavazadla požadujte náhradu škody. Můžete chtít až 35 tisíc korun

26. 6. 2014 – 19:29 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Při zpoždění zavazadla požadujte náhradu škody. Můžete chtít až 35 tisíc korun
V případech zpoždění a poškození zavazadel či ztrát jejich obsahu je vhodné ihned u příslušné přepážky na letišti vyplnit formulář PIR a pak ve stanovené lhůtě žádat o náhradu škody písemně u dopravce provozujícího daný let. Některé aerolinie takové nákla | zdroj: NašePeníze.cz

Letíte na dovolenou a vaše zavazadlo nedorazilo? Pak máte právo na náhradu škody až do výše 35 000 Kč. Musíte ale letecké společnosti škodu prokázat, a to nejlépe účtenkami od věcí, které si v cíli cesty potřebujete zakoupit. I to se lidé dověděli ve čtvrtek 26. června na Letišti Václava Havla Praha při Dni práv cestujících v letecké dopravě.

„Když pasažér nenajde zavazadlo na pásu letiště v cíli cesty, může si zakoupit nezbytné věci, které potřebuje k účelu své cesty, včetně např. hygienických potřeb nebo plavek, pokud jede na dovolenou. Dopravce je povinen takové nutné náklady proplatit,“ vysvětluje Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra ČR, které Den práv cestujících pořádá.

V případech zpoždění a poškození zavazadel či ztrát jejich obsahu je vhodné ihned u příslušné přepážky na letišti vyplnit formulář PIR a pak ve stanovené lhůtě žádat o náhradu škody písemně u dopravce provozujícího daný let. Některé aerolinie takové náklady cestujícím proplácejí bez problémů, nicméně některé se ke svým povinnostem nemají.

Pokud jde o dopravce z jiné země Evropské unie, Norska nebo Islandu, pak případný spor o náhradu škody může bezplatně pomoci řešit právě Evropské spotřebitelské centrum. Stačí jeho právníkům předat podklady k případu, včetně komunikace s dopravcem, oni se mimosoudní cestou pokusí najít smírné řešení ve spolupráci s kolegy v zemi dopravce.

Pomoc se týká také případů, kdy je let významně zpožděn nebo zrušen, a cestující má právo na bezplatnou péči nebo i na paušální náhradu škody ve výši 250 až 600 eur v závislosti na délce letu. „V takové situaci má cestující vždy právo na občerstvení v rozsahu úměrném čekací době, případně i na ubytování na jednu či více nocí. Tuto péči zajišťuje operující letecký dopravce, případně cestovní kancelář, a to bezplatně,“ říká Tomáš Večl a upozorňuje: „Paušální náhrada škody může být na místě, když je zpoždění či zrušení letu způsobeno vinou na straně dopravce.“

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,670 24,770
USD 23,700 23,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články