Rok 2011 přinese vyšší daně, ale i další novinky

28. 12. 2010 – 19:33 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rok 2011 přinese vyšší daně, ale i další novinky
Novela také ruší právo na 50procentní slevu na dani z příjmu u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají polovinu lidí se zdravotním postižením, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od ledna příštího roku začíná platit vládní novela zákona o dani z příjmu, která například snižuje slevu na dani na poplatníka o 100 korun měsíčně, což jsou peníze, které mají financovat protipovodňová opatření. Dále novela daní poslanecké náhrady či důchody pracujících důchodců.

Základní sleva na poplatníka se sníží o 100 korun měsíčně. Tyto prostředky se použijí na odstraňování škod po povodních, případně na budování protipovodňových opatření. "Opatření bude platit pouze pro rok 2011," uvedl již dříve premiér Petr Nečas (ODS).

Současné znění zákona o daních z příjmu jasně říká, že důchody dani z příjmu nepodléhají. Toto ustanovení by nově mělo mít podmínku, podle níž začnou být důchody daněny v okamžiku, kdy ostatní příjmy dotyčného přesáhnou 840 tisíc korun ročně, což odpovídá zhruba trojnásobku současné průměrné mzdy.

Novela také ruší právo na 50procentní slevu na dani z příjmu u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají polovinu lidí se zdravotním postižením. Ministerstvo financí tvrdí, že je to jedno z nejčastěji zneužívaných ustanovení v zákoně. "Existují situace, kdy se v rámci skupiny vytváří dceřiné společnosti, na které jsou převáděny výnosy od jiných členů skupiny a zároveň tyto dceřiné společnosti za účelem aplikace této slevy na dani zaměstnávají příslušný počet zaměstnanců se zdravotním postižením," uvádí ministerstvo.

Součástí návrhu zákona je i zdanění vojenských výsluh a příspěvku na bydlení u vojáků z povolání. Novela klasifikuje příjmy z výsluh jako takzvané ostatní příjmy a zdaňuje je srážkovou daní ve výši 15 procent. Příspěvky na bydlení jsou charakterizovány jako příjem ze závislé činnosti, takže budou daněny jako mzda.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nezapomněl ani na zdanění poslaneckých náhrad a jednoduše ruší úpravu, podle níž nejsou peněžité náhrady u představitelů státní moci předmětem daně. Kromě poslanců a senátorů se bude danit plat prezidenta a renta bývalého prezidenta.

Zcela zrušeno má být osvobození od daně z příjmu u tzv. ekologických zdrojů energie do výkonu jednoho megawattu. Příjmy z těchto zařízení jsou v současnosti po dobu pěti let zcela osvobozeny od daně. Ministerstvo financí tento krok zdůvodňuje tím, že zdroje energie jsou v gesci ministerstva průmyslu, a neměly by tedy být ovlivňovány daňovými zákony, které spadají pod ministerstvo financí.

-Jiří Táborský, MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,410
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články