Sazka nesmí nakládat se svým majetkem rozhodl soud, kleště se tak svírají

9. 3. 2011 – 15:34 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sazka nesmí nakládat se svým majetkem rozhodl soud, kleště se tak svírají
Předběžný insolvenční správce Sazky požádal v úterý Městský soud v Praze, aby Sazce omezil nakládání s majetkem, ten vyhověl, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Městský soud v Praze ve středu Sazce na návrh předběžného insolvenčního správce omezil nakládání s majetkem. Agentura Mediafax to zjistila z internetové verze insolvenčního rejstříku.

Soud nařídil předběžné opatření, kterým Sazce uložil povinnost činit určité úkony pouze s písemným souhlasem předběžného insolvenčního správce. Jde např. o uzavírání všech smluv, jejichž celkové plnění je vyšší než půl milionu korun, úkony týkající se nemovitého majetku, včetně převodů nebo úkony týkající se předmětů duševního a průmyslového vlastnictví.

Celkem jde o deset bodů. Soud také uložil Sazce, aby se vyjádřila ke smlouvě s firmou Gladiolus o čerpání úvěru, má také vysvětlit, z jakých zdrojů byly uhrazeny pohledávky společností Le Chéque Déjener, Newton Média, SAP ČR a CZ Plachetka. Vyjádřit se má také ke druhému insolvenčnímu návrhu, který na Sazku na začátku března podala firma podnikatele Karla Komárka KKCG SF.

"S rozhodnutím soudu se seznamují naši právníci. I s touto variantou Sazka počítala, s předběžným insolvenčním správcem bude Sazka samozřejmě spolupracovat a předpokládá součinnost i z jeho strany," uvedl pro Mediafax mluvčí Sazky Jan Tuna s tím, že návrh na předběžné opatření byl založen na informacích, které jsou nepravdivé, či hrubě zkreslené.

 

K tématu:

- Sazka je v insolvenčním řízení - co přesně to pro firmu znamená?

- Sazka žaluje Pentu o dvě miliardy, žaluje i dvě velké banky o víc než miliardu

- Čistý zisk Sazky v prvních třech čtvrtletích 2010 překročil miliardu korun

- Nejcenější českou značkou je Sazka, hodnota firmy však klesla

- Sazka uhradila jistinu dluhopisů za čtyři miliony eur

 

Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka požádal v úterý Městský soud v Praze, aby Sazce omezil nakládání s majetkem. Správce po soudu chtěl, aby firma mohla nakládat s majetkovou podstatou pouze s předchozím písemným souhlasem správce. Nezamlouvalo se mu, že představenstvo Sazky mělo na začátku března schválit dvě smlouvy se společností Gladiolus, o čemž se dozvěděl až později z dopisu. Ten správci zaslal místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek, prezident Autoklubu ČR, zástupce jednoho z akcionářů. Na základě první smlouvy má Sazka od firmy čerpat úvěr 2,5 miliardy korun, který má být zajištěn majetkem Sazky. Splatný má být v březnu 2012. Druhá smlouva má zřizovat nový orgán, tzv. řídící výbor, který je tvořen převážně zástupci společnosti Gladiolus. Orgán má udílet pokyny představenstvu Sazky. Sankce za nesplnění pokynu má být 300 milionů korun. Správce má za to, že tento „postup dlužníka je v příkrém rozporu“ s ustanovením insolvenčního zákona.

Podle Sazky "návrh na vydání předběžného opatření vychází z dopisu, který obsahuje informace zcela nepravdivé, popř. neúplně či hrubě zkreslené," jak stojí v materiálu firmy pro soud. Podle něj představenstvo Sazky na začátku března skutečně projednalo návrh smlouvy se společností Gladiolus. Podle návrhu ale mají být majetkové podíly a ochranné známky firmy zastaveny až poté, kdy nabude účinnosti rozhodnutí soudu o zastavení insolvenčního řízení. "Návrh smlouvy o spolupráci počítá se zřízení restrukturalizačního (nikoliv řídícího) výboru, který však není koncipován jako orgán dlužníka," stojí dále v materiálu s tím, že návrh smlouvy neobsahuje žádné ustanovení o smluvní pokutě 300 milionů korun, ale jeden milion korun, a to za případné porušení smlouvy.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy insolvenční návrh podal hlavní věřitel firmy, miliardář Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Vítek má pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Pohledávku do řízení už přihlásila například i firma Eto, ke které se také hlásí Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Další Vítkova firma Sidereus Holdings chce po loterijní společnosti dohromady přes 413 milionů korun, KKCG SF podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Svoji pohledávku přihlásila například i CZ Plachetka.

Od pondělí 21. února soud určil Sazce předběžného správce pro insolvenční řízení, jmenování předběžného věřitelského výboru soud zamítl. Soud už nařídil jednání o původním insolvenčním návrhu na loterijní společnost Sazka, a to na 21. dubna 2011. Na něm má Moranda předložit důkazy, které dosvědčují, že loterijní firma je v úpadku. Vyslechnuta bude i Sazka.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články